Jaka jest szansa na zajście w ciążę po 40?

15

Według CDC (Centers for Disease Control and Prevention) 30% kobiet między 40 a 44 rokiem życia doświadcza niepłodności. Naukowcy zbadali, że szansa na zajście w ciążę w wieku 40 lat wynosi tylko 5% w każdym cyklu. Czy to całkowicie przekreśla szansę na ciążę? Nie. Jednak czasami trzeba na upragnione ciążę trochę poczekać. Jak okazuje się – naprawdę warto, o czym świadczą historie dojrzałych mam.

Jaka jest szansa na zajście w ciążę po 40?

Płodność po 40 zmniejsza się. Dla porównania kobieta po 30 ma szansę na ciążę w każdym cyklu na poziomie 20%. Do 35 roku życia 9% kobiet ma kłopoty z płodnością. Po 35 roku życia ta liczba, według badaczy, jest znacznie wyższa i wynosi 25%.

Ostatnie badania pokazują, że statystyczna 30 latka ma tylko 12% jajeczek zdolnych do zapłodnienia, 40 latka – jedynie  3%.

Niestety po 40 rośnie liczba poronień

Wraz z wiekiem rośnie także liczba poronień. Między 40 a 44 rokiem życia w 34% przypadków ciąża kończy się poronieniem. Po 45 roku życia zdarza się tak już w 53% przypadków.

ciąża po 40

Większe ryzyko dla kobiety

Po 40 rośnie niestety także ryzyko dla przyszłej mamy. Kobieta jest dużo bardziej narażona na powikłania i kłopoty ciążowe:

  • cukrzycę ciążową,
  • wysokie ciśnienie krwi indukowane ciążą,
  • przedwczesny poród,
  • poród zakończony cesarskim cięciem.

Zalety bycia mamą po 40

Zajście w ciążę po 40 to nie tylko ryzyko i zagrożenia, ale także konkretne korzyści.

Przede wszystkim można liczyć na większy spokój, wynikający z poczucia stabilizacji finansowej. Kobieta ma już ugruntowaną pozycję zawodową, ma za sobą już co najmniej kilka lat pracy, co nieco odmienia jej pogląd na ciążę, która według młodszych kobiet często zagraża karierze. Nie ma już tego pędu i podenerwowania, przeciwnie poczucie, że w końcu wie się, co jest ważne.

W konsekwencji po 40 mamy więcej czasu dla dzieci, często więcej cierpliwości, co według niektórych badań, sprawia, że dzieci dojrzałych mam są inteligentniejsze, na starcie mają o kilka punktów na plusie od rówieśników urodzonych przez młodsze kobiety.

Co możesz zrobić, by zwiększyć szansę na ciążę po 40?

Jeśli starasz się o ciążę po 40, powinnaś odwiedzić lekarza już po 6 miesiącach starań. Czas gra na Twoją niekorzyść, a zbyt długie zwlekanie może przekreślić szansę na naturalne poczęcie.

Podstawowe metody diagnostyczne to testy płodności, proste badania możliwe do wykonania po pobraniu krwi.

By zwiększyć szansę na poczęcie, koniecznie przyjrzyj się swojemu jadłospisowi i skomponuj go tak, by był zdrowszy. Zadbaj o obecność wszystkich składników odżywczych. Unikaj forsownych ćwiczeń, postaw na naturalną, przyjemną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu – na przykład spacery. Oczywiście niezbędna jest suplementacja, zwłaszcza kwasem foliowym, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.

Ze względu na większe ryzyko powikłań już na wczesnym etapie ciąży wskazane jest przebywanie na zwolnieniu lekarskim.

15 KOMENTARZE

  1. Urodziłam drugie dziecko w wieku 41,5 lat… Dokładnie w takim samym wieku urodziła mnie moja mama…z tym że ja byłam pierwszym dzieckiem… Miałam planowe CC, które zniosłam bardzo dobrze…dodam że w ciążę zaszłam zupełnie niespodziewanie i szczerze mówiąc nie spodziewałam się że będzie bobrze… Ale wszystko skończyło się happy endem

  2. Natomiast ja urodziłam w 43roku życia, dziecko urodziło się zdrowe.. Były komplikacje 7krotnie owiniete pepowina wokół szyi.. Dzis ma 6lat i jest, żywiołowy dzieckiem.. Dobra opieka lekarska i badania to sukces jeśli się chce tego dziecka.

  3. A ja uważam ,że wiek ma trochę do tego że trudniej się rodzi bo rodziłam po23 roku i po 32 i mogę z całą pewnością powiedzieć że poród po 23 roku życia o wiele lepiej przeszłam pod względem fizycznym ale psychika silniejsza i doświadczenie życiowe o wiele lepsze po 32 ,a NAPEWNO też każdy inaczej odczuwa

  4. Zaszlam w ciążę majac 40 lat, nie miałam problemów tym bardziej że syn nie był planowany, dzisiaj ma 8 lat i to największy Skarb na świecie, 🙂nie czuję wybrykiem natury haha

  5. Uważam, że tak naprawdę wiek nie gra roli. Bardziej liczy się ogólny stan zdrowia. Bo można mieć dziecko po 30 a nie mieć na to zdrowia. Teraz coraz później odkłada się macierzyństwo i niestety dla niektórych par jest już za późno

  6. Mój lekarz ciągle powtarza, że po 40 jest bardzo duża szansa na ciążę i takich ciąż jest mnóstwo 🙂 Teraz jest to raczej normalne, jeśli tylko zdrowie dopisuje 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj