Miłość mamy

1

Miłość mamy to najprawdopodobniej największe uczucie na świecie. Trudne do opisania, nie
wspominając o próbach jego mierzenia. Nie łapie się w żadne ramy, jest niezwykłe pod każdym względem. I jeśli wypływa nie tylko z wielką mocą, ale też siłą mądrości, to ma szansę zmieniać świat poprzez wychowywanie osób gotowych po latach zrobić równie dużo dla swoich dzieci. To nie jest proste zadanie. I właściwie nigdy się nie kończy. Bo mama jest ważna przez całe życie, nawet gdy klasyczne wychowanie już się kończy, bo dzieci są dorosłe. Mamę zawsze nosimy w sercu. Nawet wtedy, gdy fizycznie nie ma jej już wśród nas.

Miłość mamy

Miłość mamy. Cierpliwość

Gdy rodzi się dziecko, nasz świat się zmienia. Bezpowrotnie. Już nic nie jest takie jak wcześniej. My również. Zmieniamy się. Dojrzewamy, inaczej patrzymy na rzeczywistość. Świat przedstawia się nam jak cykl zmian, koło życia, pokoleń, ról do wypełnienia.
Byłyśmy dzieckiem, teraz same mamy dziecko. To ono staje się najważniejsze, nasze potrzeby schodzą na dalszy plan. Niewyspane, zmęczone, ciągle na straży, potrafimy tak trwać przez lata. Chuchać na obolałe kolana, naklejać plastry, pleść warkocze, prasować białe bluzki, przygotowywać kanapki, słuchać o pierwszych miłościach, przytulać na pożegnanie i witać z wielką radością. Robić mnóstwo rzeczy, o jeszcze większej ilości pamiętać. Być numer 1, potem przyzwyczajać się do zmiany perspektywy.

Zauważać, jak dziecko rośnie, znajduje przyjaciół, zakochuje się, usamodzielnia. Czuć radość i żal, bo mieć świadomość, że pewna rola się kończy, pewny etap przechodzi do przeszłości. Pozwolić dorosnąć, wypuścić w świat, patrzeć jak rozprostowuje skrzydła i cieszyć się z tej radości odkrywania świata. Stojąc daleko, na ziemi.

Miłość mamy. Wymagania

Miłość mamy to nie tylko uśmiech, przytulaski, całuski. To również wymagania. Te, które stawia się z miłości. To mówienie „nie”, choć chciałoby się pozwolić na wszystko. Jednak ma się świadomość, że to nie najlepszy pomysł. Kochać to wymagać, to stać na straży, nie pozwolić spaść z liny nad przepaścią.

Zezwolić na ryzyko, bo ono jest wpisane w życie, ale zawsze być blisko, przytulić, dać wsparcie, pocieszyć. Pokazać, że życie nie kończy się po upadku, że zawsze można wstać. Otrzepać kolana i spróbować ponownie. Być przykładem, bo nawet najpiękniejsze słowa nie działają tak dobrze, jak postawa.

Pewność i wsparcie

Gdy mamy mamę, która jest po naszej stronie, mamy pewność i wsparcie. Zyskujemy coś, co niełatwo opisać. Jest to poczucie bycia kochaną, bezwarunkowo, akceptowaną w pełni, mimo wielu niedoskonałości.

Mama zmienia się i dojrzewa razem z dzieckiem. Uczy się, jak być lepszym człowiekiem. Rosnąca córka czy syn inspirują ją. Bo ona nie tylko daje, ale też równie sporo otrzymuje. Choć nie zawsze sobie zdaje z tego sprawę i nie zawsze szuka w odpowiednim miejscu tego, co zyskuje. Trudno bowiem doceniać to, co jest dla nas mocno wymagające. Tymczasem bycie mamą pozwala nam dojrzeć i spojrzeć na świat z wielu różnych perspektyw, niedostępnych kiedykolwiek wcześniej. Dojrzewamy też przez ból,
wymagania, trudne decyzje i przeżycia.

Spokój. Bo tam, gdzie mama, tam jest dom

Miłość mamy daje spokój. Nieważne, co się wydarzyło, jak bardzo jest nam źle, mama ukoi nasze stresy, da wsparcie. Nawet nie musimy nic mówić, nic opowiadać. Wystarczy, że ona jest. Że można pojechać do domu, poczuć się w nim tak, jak dawniej. Uspokoić, odpocząć, być u siebie. Mimo że być może mieszkamy daleko, to dom rodzinny zawsze jest miejscem niezwykłym. Zawsze ma swój charakter i atmosferę. Działa jak najlepszy plaster na złamane serce. Daje siły, by sprostać wyzwaniom, których w życiu przecież jest niemało.

Gdy mamy mamę, która nas kocha, czeka na nas, patrzy na nas z miłością, wsparciem i dumą, to mamy właściwie wszystko. Coś, czego nie da się przecenić, coś, co niestety nie zawsze jednak doceniamy w taki sposób, w jaki powinniśmy. Miłość mamy jest niezwykła.

Nawet jeśli niedoskonała, nawet wtedy, kiedy nie taka, na jaką zasługujemy. Bo: „Za wszystkimi twoimi historiami zawsze kryje się historia matki, ponieważ to w jej historii zaczyna się Twoja. (M. Albom)

 

Mama. Gdy masz najlepszą mamę na świecie

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj