Rocznik 76, rok 1976. Sporo się dzieje. Rodzą się silne kobiety takie, jak Ty?

12

Gdybym napisała, że kobiety z rocznika 76 są zwariowane, to nie napisałabym nic. Prawda jest taka, że rocznik 76 ma moc. Babki, które przyszły na świat w 76 to istne wulkany energii, pełne radości życia, z 5 pomysłami na minutę. Czasami lekkomyślne, zbyt energiczne, ale niczym kocice zawsze spadające na cztery łapy. Nie ma takiego problemu, któremu nie stawiłyby czoła. Gdzie inni nie mogą, tam babkę z 76 poślą i ona załatwi wszystko jak należy. Nie wierzysz? Nie szkodzi. Nie musisz 😉 Ważne, że się uśmiechnęłaś. O tak, właśnie tak…

76

Rocznik 76. Sporo się dzieje

Dawne czasy, słusznie minione. W Polsce u sterów władzy partia komunistyczna, Gierek, z którym na początku wiązano duże nadzieję, ale dla którego później trzeba było organizować wiece poparcia. Żeby przekonać, że nadal jest wszystko w porządku, tak, jak być należy. Bo choć początkowo za rządów Gierka płace rosły, a wraz z nimi standard życia, to z czasem było coraz gorzej. Ludzie przestali widzieć dobrobyt, dobijał ich wzrost cen, i wizja biednego, szarego życia. Dobrobyt tworzony na kredycie dobił wszystkich.

Dlatego ludzie strajkowali. 25 czerwca w 112 zakładach pracy na terenie 24 województw zastrajkowało 80 tysięcy osób. Ludzie próbowali się buntować, protesty robotników nie pozostawały bez echa. W konsekwencji nich powstał Komitet Obrony Robotników.

Mimo protestów, drożyzna była faktem. Tak jak wszechobecne kartki, chociażby na cukier. Mięso w krótkim czasie zdrożało o 69%, ryż o 150%, nabiał o 64%. Wszystko po to “Aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się lepiej”.

Czasy te były na tyle ciekawe, że stały się inspiracją dla wielu twórców. Tworzy Bareja, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Hoffmann czy Krzysztof Szmagier (“007 zgłoś się”), a także Marek Piwowski (“Przepraszam, czy tu biją”).

W 1976 roku w Montrealu zorganizowano Letnie Igrzyska Olimpijskie, w których Polacy zdobyli aż 24 medale, w tym 7 złotych. Szczególnie symboliczne było zwycięstwo polskich siatkarzy w finale z ZSSR. To dało nadzieję!

To były ciężkie czasy

 • aż 30% Polaków żyło poniżej minimum socjalnego.
 • żyło się skromnie.
 • wielu rzeczy brakowało, trzeba było kombinować.
 • ludzie musieli współpracować, by dawać sobie radę.

Kto się rodzi w 76?

w 1976 roku przychodzi na świat wiele interesujących znanych osób (lista poniżej). Wśród nich jesteś również Ty?

Trudne warunki sprawiły, że ludzie byli silni, zdeterminowani i odważni. Niewiele mieli do stracenia, dlatego dążyli do tego, by poprawić swój byt. Współpraca z najbliższymi, kontakty społeczne, a także spora dawka nadziei robiły swoje.

Trudne czasy tworzą silnych ludzi. Dlatego kobiety z 76 są tak zdeterminowane i nastawione na rozwój.

Kto urodził się w 1976?

 • 10 stycznia urodzi się Tomasz Bagiński, rysownik i animator, nominowany do Oscara w kategorii krótki film animowany (“Katedra”)
 • 2 marca urodził się Łukasz Palkowski, reżyser, autor filmu “Bogowie”,
 • 3 marca urodziła się Natalia Kukulska, piosenkarka,
 • 22 kwietnia urodził się Michał Żewłakow, piłkarz,
 • 23 maja urodziła się Agnieszka Chylińska, piosenkarka,
 • 26 czerwca urodził się Paweł Małaszyński, aktor,
 • 20 września – na świat przychodzi Agata Buzek, aktorka.
 • oraz Ty?

Tu przeczytasz o roczniku 72, roczniku 80, i 81.

12 KOMENTARZE

 1. Ja się urodziłam w 61, pamiętam lata 61, 5 lat później miałam już kilkuletniego siostrzeńca i siostrzenicę. Ciekawe czasy, na szczęście nie było tak ciężko jak teraz. Kto chciał, to pracował, pracownik nie był tak pomiatany jak teraz, miał większe prawa. Za to panoszyła się korupcja. Bez łapówek ciężko było cokolwiek osiągnąć. Mam nadzieję, że te czasy nie wrócą, chociaż prawa pracownika mogłyby być bardziej szanowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj