Niezwykły rocznik 1980. Twój?

4

Rok 1980 był niezwykły. Przeciętna płaca w Polsce wynosiła 5087 złotych. To prawie tyle, ile dzisiaj (5536 złotych brutto). Niby tyle samo, a jednak zupełnie inaczej. Nikt bowiem nie znał sformułowania “zakupy dla przyjemności”, wyjście do sklepu bardziej przypominało walkę i przetrwanie. Dużo bardziej od pieniędzy, za które trudno było coś kupić, liczyły się znajomości i wejścia. I właśnie w takim roku 1980 przyszło na świat wiele współczesnych 40 latek, które w 2021 kończy 41 lat. Ty też?

1980. Wszędzie tak samo

Żyło się zgodnie, w każdym domu była toporna i ciężka meblościanka, pawlacze, paprotka podwieszona pod sufitem, w przedpokoju boazeria, a w pokojach tapeta, linoleum i dywany. Na stołach serwety, na parapecie mnóstwo roślin.

Bujaliśmy się na wiklinowych fotelach, czesałyśmy lalki o sztywnych włosach i żułyśmy gumę, która bardzo szybko traciła smak. Każdy w domu miał względnie to samo. My też wyglądałyśmy podobnie – w fartuszkach, z frotkami na włosach i getrach z lajkry. Marzeniem był wyjazd nad morze małym fiatem. Jak my się tam wszyscy mieścilśmy?

1980

Przyda się wszystko

Sukienka z zasłony? Pewnie. Kolekcja puszek po napojach? Najlepsza ozdoba. Pudełko po herbacie posłuży do przechowywania. Nic się nie zmarnuje.

Liczą się umiejętności – wyszywania, robienia na drutach, szycie, robienie przetworów. Coś, co możesz zrobić samodzielnie, może uratować Ci życie. Tak, jak kombinowanie i znajomości, które warto mieć.

Kasety

Czym były kasety? Wiedzą tylko osoby z poprzedniej epoki 😉

Jak dzisiaj wytłumaczyć dziecku ideę przewijania w odtwarzaczu lub nawijania kredką taśmy? I to odwracanie na drugą stronę?

To jeszcze nic. Jeszcze ciekawsze były strojenie za pomocą specjalnego śrubokrętu kultowych Comodore. To właśnie w 1982 roku zaczęto produkować ten najlepiej sprzedający się komputer.

Lub jak wytłumaczyć komuś znacznie młodszemu, że kiedyś to były tylko telefony na kabel, w których trzeba było “wykręcać numer”. Dzisiaj nikt już numeru do nikogo nie wykręca. Albo to, że numery trzeba było pamiętać, albo mieć zapisane…i książki telefoniczne. Niemożliwe!

Powiew nowości

Skromne dzieciństwo z rosyjskimi zabawkami i czeskim Krecikiem nie trwało jednak wiecznie.

Przyszedł czas transformacji, który chcieliśmy smakować, korzystając z życia. Na przykład odwiedzając McDonalds.

Przed pierwszą restauracją fast food w Polsce otwartą w 1992 roku ustawiły się tłumy i w kilka godzin odwiedziło ją aż 45 tysięcy osób. Polacy posmakowali hamburgera i to wszystko zmieniło. Później miasta liczyły się o tyle, o ile podczas wycieczki szkolnej można było iść do McDonalds’a. Ta chwila była zawsze największą nagrodą.

Osoby urodzone w 1980

Osoby urodzone w 1980 przyszły na świat w trudnych czasach. Dzieciństwo minęło im w rzeczywistości, w której każdy miał niewiele, jednak doceniał każdy drobiazg. Była szkoła, potem rzucało się plecak i było podwórko, trzepak, gra w dwa ognie, czy gra w gumę.

Każdy wiedział, gdzie się znaleźć. Była pomidorówka lub ogórkowa u koleżanki i wakacje pod namiotem nad jeziorem lub w długich pawilonach na koloniach.

Dzisiaj pokolenie ’80 określa się jako pracowite, obowiązkowe, ale też umiejące kombinować. Wiedzące, co to dobra zabawa i siła przyjaźni. Ty też urodziłaś się w 1980?

4 KOMENTARZE

  1. Piękne to były czasy, akurat kończyłam liceum 🙂 U nas niestety nie było tapet, ale malowane ściany, nie było też ciężkich meblościanek, ale zgrabne drewniane mebelki i fotele na nóżkach 🙂 Z sentymentem wspominam te czasy, miałam jeszcze rodziców i dziadków <3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj