Święta? Czas na książkę. Magiczną

2

Święta i okres przedświąteczny to taki czas, kiedy z chęcią wkraczamy do krainy magii. Nieco inaczej patrzymy na świat. Chcemy w nim więcej ciepła, uroku, tajemnicy. Dlatego z przyjemnością czytamy książki, które pomagają nam ten nieuchwytny klimat świąt poczuć i zatrzymać na dłużej. W ciekawej formie udaje się to Dorocie Gąsiorowskiej w „Opowieści starego lustra”.

Święta? Czas na książkę. Magiczną

Gdyby tak mieć magiczne lustro

Tytułowe lustro to nie tylko stare zwierciadło. To magiczny przedmiot, który…umożliwia podróżowanie w czasie. Jest centrum świata, drzwiami, przez które w nieoczekiwany sposób przechodzi młoda dziewczyna…

Wszystko zaczyna się od tego, że Alicja otrzymuje lustro od starszego pana, zaskoczona nie bardzo wie, co z nim zrobić. I gdy zastanawia się, gdzie je powiesić, by nie zrobić zawodu pracodawcy, a jednocześnie przyjacielowi, który jest dla niej właściwie jak dziadek…Trafia do XIX wiecznego dworku. Nie jest już pracownikiem sklepu ze starociami. Jest guwernantką. Jest sobą, a może kimś innym?

Historia na początku rysuje się tajemniczo, niespodziewanie. Czytelnik wraz z narratorką nie wie, co myśleć i co robić. Jednak dość szybko wszystko staje się jasne. I opowieść wraz z odsłonięciem kolejnych kart wciąga jeszcze bardziej.

Święta? Czas na książkę. Magiczną

Dwa światy

Autorka – Dorota Gąsiorowska – znana z kilku wcześniejszych powieści obyczajowych – tym razem przychodzi z powieścią, która toczy się we współczesnym świecie i równoległe w rzeczywistości sprzed lat. Jest nowocześnie, ale też klasycznie: jest guwernantka, są długie suknie, gorsety, dawne tradycje i obyczaje. I to wszystko osnute białym puchem, tematyką zbliżających się świąt. Jest też miłość,, a także przyjaźń. Są też niespodziewane zwroty akcji. Temat rodziny, dzieci, dawnych miłości, nieporozumień.

Jednym słowem sporo się dzieje.

Powieść czyta się lekko. Przyjemnie. Czyli dokładnie tak, jak tego oczekujemy przed świętami. Idealnie miejsce na lekturę to wygodny fotel, miękki koc…i ciepłe kakao.

A Wy, jakie klimatyczne książki polecacie na święta?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj