Szacunek za szacunek. Chamstwo za chamstwo. Tak?

40

Nigdy się nie mścij. Odpuść i poczekaj. Ci którzy ranią innych, często wyrządzają krzywdę sami sobie. Trzymaj poziom, wybierz klasę. Czasami lepiej kogoś “zabić” śmiechem niż zniżać się do jego poziomu.

Staropolskie powiedzenie brzmi, że ktoś, kto pod kim dołki kopie, sam w nie wpada. Jednak czy to oznacza, że mamy być dobre dla wszystkich, miłe i pomocne zawsze, bo tak trzeba, tak wypada? Niekoniecznie. W ten sposób co najwyżej narażamy się na odwieczne wykorzystywanie i manipulację. Z czasem coraz bardziej sprawdza się bowiem niezwykle prosta zasada: szacunek za szacunek, chamstwo za chamstwo.

Gdy ktoś Cię nie szanuje…

Szacunek po prostu się należy. Bez znaczenia jest pozycja zawodowa, majętność, poziom intelektualny. Jeśli ktoś jest dobrym człowiekiem, należy się mu szacunek.

Jednak nie jest on przypisany do innych na stałe. Sam fakt bycia osobą starszą, wysoko postawioną, nie czyni ją godną szacunku. Na szacunek trzeba sobie zasłużyć. Swoją postawą, mądrością, dobrem.

Szacunek powinien być dwustronny. Gdy na jednej linii zamiera, w naturalny sposób wypala się też na drugiej. Trudno o to, by ktoś szanował kogoś, jeśli ta druga osoba daje sygnały swojej wyższości, “lepszości” i gardzi…

Gdy ktoś Cię źle traktuje

Do chama nie trafia kulturalny język, subtelne sygnały, informacje wysyłane między wierszami. Do chama trzeba wprost. On nie rozumie wyszukanego języka, próśb, czy kulturalnych wskazówek.

Można go albo ignorować, albo przemówić jego językiem. Generalnie ta pierwsza opcja jest lepsza, bo unikamy przykrej konieczności zniżenia się do poziomu chama – wkroczenia na dobrze znany mu teren, na którym pobije nas doświadczeniem. Nie każdy wszak czuje się dobrze w sparingu słownym. Dlatego dużo lepsze wydaje się ignorowanie.

Z drugiej strony nie zawsze jest to możliwe. Czasami trzeba odpowiedzieć komuś tak, żeby w pięty poszło, żeby dotarło. Cham zazwyczaj ma mniej empatii, wrażliwości, dlatego konieczne jest mówienie do niego dosadnie i bezpośrednio, bo delikatnych komunikatów on nie zrozumie.

Niestety nie zawsze sprawdza się technika bycia dobrą, uprzejmą, niekiedy taka postawa aż prosi się o problemy. I wtedy trzeba jasno, jednoznacznie postawić granice. To droga niełatwa, ale innej nie ma. Bo cham nie zrozumie inaczej, jak wprost, dosadnie, w pięty. 

40 KOMENTARZE

 1. Jeżeli ktoś jest chamski i nie potrafi nad szanować my też powinniśmy się tym samym mu odpłacić .A jeżeli ktoś ma szacunek do nas to my też powinniśmy go szanować

 2. Właśnie tak. ?Jeśli Ty będziesz dla mnie dobry ja będę dwa razy bardziej. Taka już jestem Empatyczna wrażliwa. Ale jeśli ktoś mnie nie szanuje… Odchodzę bo ja szanuje siebie. Kropka. ?

 3. Z tym chamem opisem to duzo prawdy ? tacy uczuc nie maja wcale i szacunku do innych,sa dwulicowi i dużo klamia,swoją karme powinni odbierać zawsze.

 4. chwała Bogu wpadłam na to kilka lat temu. ale jak to cudnie działa!? jakie satysfakcjonujące zdziwienie można ujrzeć na twarzy chama, gdy sie trzeba ukorzyć i zniżyc do jego poziomu. piękna sprawa? szacunek wszystkim!

 5. Najlepszą “zemstą” jest pokazanie klasy , która działa “zabojczo” na wrogów…i nigdy nie schylać się do niskiego poziomu…tanie

  • Też mnie tak uczono i też mi się tak wydawało, do momentu gdy musiałam zastosować “chamstwo” bo nic innego przez lata nie działało. Pokazanie klasy człowiekowi który jej nie ma to jak walenie głową w ścianę, chociaż wyjątki pewnie się zdarzają. Na początku warto próbować.

 6. W 100% się zgadzam, cham nie wie co to szacunek i klasa, utwierdza się jedynie w przekonaniu, że jesteśmy słabi, pozwalając na złe traktowanie…

 7. Mój tatuś wpoił mi jedną prawdę…” gdy ktoś jest dla Ciebie dobry…bądź podwójnie dobry, a gdy ktoś jest dla Ciebie ch…jem… bądź podwójnym ch…jem”…?? Pozdrawiam?

 8. Najbardziej przykre jak kobieta drugiej kobiecie zamiast poprawiać koronę.. To z zawiści najlepiej zmieszać z błotem, skopać słownie,.. W ostateczności a wiadomo że każdy ma swoje granice, najlepsze rozwiązanie to dotrzeć językiem CHama do CHama. Tutaj dobroć i umująca osobowość to że ktoś jest miły cóż nie da rady. Taki jest ten świat.

 9. Nie zgadzam się. Szacunek za szacunek, owszem. Ale skoro nie jestem chamem, to dlaczego mam sie nim stać? Jak można jednocześnie nie lubić chamow i chcieć być chamem, żeby sie odpłacić. Czyli samemu tak na prawdę też sie nim jest. I wychodzi to przy najbliższej okazji. Miałam taką znajomą. Na prawdę chamska i wredna i na dodatek o tym wiedziała. A mimo to, gdy próbowałam raz się odegrać słownie, to nagle usłyszałam, że to JA jestem wredna. Do mnie to po prostu nie pasuje. Ja odcinam się od takich ludzi. Nie są mi do niczego potrzebni. Zwyczajnie ich ignoruję, aż się znudzą, bo tacy potrzebują publiczności i reakcji, a ode mnie jej nie dostaną.

 10. Zawsze nam wpajano, bądź miła, grzeczna i uczynna. To bardzo dobre, jednak w stosunku do niektórych osób, to się nie sprawdza. Dopóki nie postawimy granicy, będą nas ranić i wykorzystywać. Jak to zrozumiemy i przerobimy tę lekcję nasze życie stanie się lepsze szczęśliwsze…

 11. To prawda kto pod kim dolki kopie sam w nie wpadnie,nie mszcze się choc reaguje sarkazem ostrym czasami na głupotę,bo trudno sie powstrzymać,tacy co sieja zło sami zbiora je w swoim czasie,nawet sa tacy co mysla,ze moga czynic wszystko,ale karma ich adresu nie zgubi.
  Cham będzie chamem na wieki wiekow amen.
  Traktować podłych ludzi z wzajemnością,co nie potrafią stac sie lepszymi w życiu i dobro mieć w sobie.

 12. Ooo a jak się ludzie burza i dziwią jak zaczynasz ich traktować tak samo …no po prostu sztos .
  Jeśli oczekujesz szacunku … traktuj innych z szacunkiem , a wszystko będzie ok?‍♀️… proste .

 13. Prawda! Zranił mnie, pociągnął prawie na dno… Nie mściłam się… Jeszcze na koniec radziłam mu co ma zrobić żeby się podnieść… Karma wróciła sama… Zabrała go bo nie był w stanie żyć w tym świecie…

 14. Ja się tylko przyglądam , karma wróci do tych co krzywdę wyrządzili . Takie jest prawo . No cóż nie wszyscy tę zasadę rozumieją .

 15. Wow cóż za odkrycie, zasada wzajemności w stosunkach międzyludzkich… btw jak niedawno napisałem, że starzy ludzie są hamscy, szczególnie w komunikacji i niby z jakiej racji należy im się “szacunek” na który nie zapracowali, to zostałem zjechany, że hej. A tu wystarczy, że dokladnie to samo napisze jakaś babka i już wszyscy pasażerowie wstają i klaszczą xD

 16. ale inne przysłowie mówi ”zemsta jest rozkoszą bogów”nie ma co czekać na karne bo ona często nie wraca ,lepiej mieć stery w swoich rekach

 17. “Odsunąć nogą” na bok (delikatnie, żeby nie było zbytniego kontaktu ?) i przejść z uśmiechem nr 3 ? dalej – zostawiając to “coś” za sobą. ✊ ? Szkoda czasu i energii na nienawiść i odwet.

 18. Te wszystkie powiedzenia w rodzaju “mądrzejszy ustępuje głupszemu” zostały wymyślone przez chamów żeby móc zgnębić ludzi kulturalnych. Człowiek ograniczony reaguje tylko na mocne stwierdzenia. Nie będę się nimi posługiwał tylko dlatego, że cham jest do nich przyzwyczajony. Nie znaczy to jednak, że mam nadstawiać drugi policzek. Jest przecież ironia, a nawet sarkazm. Dużo publikuje i gdybym się nimi nie posługiwał to musiałbym tego zaprzestać pod wpływem niewybrednych komentarzy chamów. Mam też osobistą satysfakcje bo trochę czasu chamowi zajmuje zrozumienie, że z niego kpię.

 19. Przede wszystkim szacunek . Wet za wet ? No i co dalej ?! Czy to coś polepszy w moim życiu?! Obce mi są cale szczęście takie stany uffff …. I dumna jestem z tego! Chwilowe oburzenie, frustrację, szok ,zniesmaczenie. Nigdy i obym nigdy nie poznała smaku nienawiści czy chęci zemsty . Do głowy by mi nie przyszło taak prymitywne zachowanie, potrzeba ,stan umysłu nie z mojej bajki. Ktoś mnie nie szanuje …cóż, trudno. Zchodze z jego pola widzenia i nie zawracam sobie i komuś tzw dupy.

 20. Niby tak, ale nie zawsze tak się da. Niekiedy zdarzają się skarajne przypadki, że w końcu puszczają nam nerwy i choćby nie wiem co nie da rady być do końca miłym, uprzejmym i uśmiechniętym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj