Jak chronić się przed manipulacją?

11

Mam jedną poważną wadę. Trudno uwierzyć mi w złe intencje. W to, że bliska osoba może celowo wprowadzać w błąd, czy próbować manipulować. A okazuje się, że to wcale nie taka rzadka sytuacja. Jak chronić się przed manipulacją?

Manipulator chce zaspokoić swoje potrzeby Twoim kosztem. Nagina rzeczywistość, by uzyskać cel. Zaburza Twój Punkt widzenia i emocjonalnie Cię eksploatuje.

Manipulacja czy interakcja? Jak chronić się przed manipulacją?

Na samym wstępie trzeba jasno zaznaczyć, czym NIE jest manipulacja. Nie jest to jawne wywieranie wpływu na drugą osobę, o czym ona wie i się temu poddaje.

Nie żyjemy bowiem w próżni, a nasza codzienność polega na dawaniu i braniu. Manipulacja zaczyna się tam, gdzie rozpoczyna się wykorzystywanie, gdzie jedna osoba żeruje na drugiej, sięgając po nieczyste metody.

Jak chronić się przed manipulacją?

Manipulacja to forma przemocy

Łatwo rozpoznać wroga, gdy pokazuje swoją niechęć. Trudniej gdy przybiera maskę i sprawia wrażenie supermiłego, a tak naprawdę działa na naszą korzyść. Wilk w skórze owcy jest najtrudniejszym przeciwnikiem. Taki jest właśnie manipulator.

Boże, strzeż mnie od fałszywych przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam.

Manipulacja to potężna broń, wobec której wielu z nas jest bezbronnych. Tymczasem warto jednoznacznie podkreślić, że jest ona formą agresji. Korzystają z niej głównie osoby toksyczne, które sięgają po manipulację dla własnych korzyści, czy zabawy.

Manipulować może każdy – rodzic, dziecko, rodzeństwo, szef, podwładny, sąsiad czy przyjaciel.

Po czym poznać manipulatora?

  • manipulator jest mistrzem pozorów. Sprawia wrażenie człowieka szczerego i oddanego. To tylko fasada.
  • manipulator nie bierze odpowiedzialności za to, co mówi i co robi. Gdy mówisz coś negatywnego manipulatorowi, odbiera to jak atak, dlatego będzie odwracał kota ogonem, bronił się, by nie uznać swojej winy. Dlaczego? By nie naruszyć doskonałej powłoki idealnego człowieka, bo to wszystko, co ma.
  • manipulator, najczęściej nie wprost, mówi Ci, co masz robić i jak żyć,
  • jeśli czujesz się zmęczona, pozbawiona nadziei, z poczuciem klęski po kontakcie z daną osobą, jest to sygnał ostrzegawczy wskazujący często, że masz kontakt z manipulatorem,

Inne sygnały

  • masz poczucie, że żyjesz w idealnym związku już w kilka chwil po pierwszej randce? Po miesiącu od poznania jesteś zdania, że masz obok siebie ideał i planujesz wspólne życie, Twój partner mówi publicznie, że chce mieć z Tobą piątkę dzieci…? Jeśli tak przebiega sytuacja, to kolejny sygnał ostrzegawczy. Zdrowe związki rzadko rozwijają się w tak szybkim tempie. Postaraj się zdystansować i spojrzeć na relacje z boku. Manipulator często wykorzystuje Twoje słabe punkty. Gdy odgadnie, że mocno tęsknisz za miłością, może tę wiedzę wykorzystać, grając idealnego kochanka.
  • czujesz lęk przed odmową, powiedzeniem “nie”,  która może wywołać u bliskiej osoby gniew czy furię. To sygnał, że jesteś już złapana w sidła manipulatora,
  • masz poczucie pustki w związku , czujesz się samotna, nie czujesz porozumienia emocjonalnego z partnerem,
  • obserwujesz nagłe zmiany nastrojów – w jednej chwili manipulator zmienia się z czułego kochanka w skałę lodową. Trik ten ma przetestować, jak wiele jesteś w stanie zrobić, by “poprawić nastrój manipulatora”. To silna technika manipulacja, która zmusza osoby zaangażowane emocjonalnie do prawdziwych poświęceń.
  • manipulatora poznasz po tym, że zaczyna Ci wmawiać pewne rzeczy, inaczej niż je pamiętasz. Robi to tak skutecznie, że sama zaczynasz się zastanawiać, czy na pewno Twoja pamięć nie zawiodła i czy wszystko z Tobą ok,
  • manipulator chce spędzać z Tobą każdą chwilę. Nawet tę, którą masz zarezerwowaną dla rodziny i przyjaciół, chce odciąć Cię od znajomych i przyjaciół,
  • manipulator wyolbrzymia swoje sukcesy, nagina rzeczywistość, kłamie.
  • Twoja samoocena spadła, nie wierzysz w siebie, odkąd zaczynasz się spotykać z manipulatorem,
  • manipulator działa według zasady to, co jest Twoje to i moje, a co moje to nie rusz, technika ta służy wykorzystaniu tego, co Ty masz i co posiadasz, przy jednoczesnym niedawaniu z siebie niczego,
  • manipulator nie okazuje empatii, nie czujesz wsparcia z jego strony, gdy opowiadasz o trudnych dla Ciebie przeżyciach lub wsparcie to jest niewystarczające, nieszczere,
  • manipulator wykorzystuje fakty przeciwko Tobie. Gdy dzielisz się z nim własnymi kompleksami czy informacjami o traumatycznych przeżyciach, możesz być pewna, że wkrótce informacje te zostaną wykorzystane przeciwko Tobie.

Jak chronić się przed manipulacją?

W relacji z manipulatorem zazwyczaj musi upłynąć sporo czasu, by osoba, która jest manipulowana, zorientowała się w tym, co się dzieje. Potrzebny jest przełom, by osoba manipulowana chciała przejrzeć na oczy. Niestety proces ten nie może nastąpić, jeśli nie będzie po jej stronie woli do analizy sytuacji.

Jak zatem chronić się przed manipulacją?

Odpowiedź jest prosta – obserwować. Jeżeli słowa nie pokrywają się z czynami, wierzyć czynom. Nawet jeśli manipulator jest świetnym mówcą, stał się perfekcjonistą w zaskarbianiu sobie sympatii, nie można dać się zwieść. Należy obserwować manipulatora i nie pozwalać się nabrać na tanie gadanie, zawsze zwracając uwagę na działania. Najlepiej w różnym otoczeniu, w kontakcie z różnymi osobami.

Jeśli manipulator, naciska na Ciebie, zapytaj wprost, co Ty będziesz z tego miała. Jeśli prosi o przysługę, nie odpowiadaj od razu. Powiedz, że pomyślisz, zanalizujesz sytuację, daj sobie czas, by ocenić sytuację z dystansu.

Poza tym znaj swoje prawa i nie bój się asertywności. Przede wszystkim nie można sobie pozwalać na brak szacunku. Każdy ma prawo do własnego zdania, nawet odrębnego od wszystkich, do mówienia “nie” bez poczucia winy, do życia w zgodzie z własną hierarchią ważności.

Manipulator, nawet wyjątkowo agresywny i atakujący, to w gruncie rzeczy osoba słaba, zagubiona, nieszczęśliwa, mająca poważny problem, który powinna rozwiązać, kontaktując się z dobrym psychologiem.

11 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj