Toksyk nigdy nie przyzna się do winy. Winna jesteś Ty i tylko Ty!

6

Tkwienie w związku z osobą, którą nie stać na samorefleksję to forma tortur serwowanych samej sobie. Dzień po dniu. Jeśli Twój partner nie widzi bowiem w sobie żadnych wad, uważa się za typa doskonałego, to delikatnie to ujmując masz poważny problem. Jeśli możesz zwiewaj…a jeśli chwilowo nie jest to możliwe, to zdobądź wiedzę, jak się bronić. Bo budując związek z toksykiem, winna będziesz zawsze Ty. Nie doczekasz się z jego ust przeprosin. Postąpił tak, bo go sprowokowałaś. Tak, dokładnie, to Twoja wina.

W normalnym związku

Związek budują niedoskonali ludzie, a naturalnym elementem życia są niepowodzenia, upadki i problemy. Nie ma patentu na sukces, po drodze popełnia się głupstwa. Raz zawala jedna strona, potem druga, przeważnie wina leży jednak gdzieś po środku, jeśli o winie w tym kontekście można mówić. Powodem może być chociażby brak asertywności i nieumiejętne stawianie granic. Czasami bierność i godzenie się na ataki stanowią również o naszej…niedoskonałości.

Dlatego w zdrowych związkach ludzie wiedzą, że nie są idealni, bo nie ma doskonałych ludzi. Nie wymaga się doskonałości ani od siebie, ani od partnera, co nie znaczy, że spoczywa się na laurach, bo to nie tak. Nigdy nie wolno poprzestać w staraniach i w próbach doskonalenia siebie, co nie znaczy, że należy przerzucać odpowiedzialność za swoje czyny na innych.

W toksycznych związkach

W toksycznych związkach jest inaczej. Osoba toksyczna nie umie przyznać się do błędu, choćby najmniejszego. Nie umie powiedzieć przepraszam, zawaliłem. Nie przyzna, że coś można było zrobić lepiej. Jednak nie to jest najgorsze. Nie dość, że nie stać ją na refleksję nad sobą, ewentualne winy od razu z wielką mocą przerzuca na ramiona bliskiej osoby.

Atakuje, by pozbyć się przykrych odczuć. Nie znosi smaku klęski czy nawet odrobiny krytyki. Jej idealny obraz nie może zostać naruszony, dlatego za każde przewinienie odpowiedzialny jest zły świat, a jeszcze częściej osoba, która jest obok.

  • wszystkie niepowodzenia są z Twojej winy,
  • zawsze szukasz problemu,
  • masz urojenia,
  • wyolbrzymiasz, dramatyzujesz,
  • to nie tak, jak myślisz,
  • za mało się starałaś,
  • sprowokowałaś go do wybuchu,
  • masz się ogarnąć i pamiętać, kto kim jest,
  • za dobry jest dla Ciebie.
  • byłaś za mało zaangażowana, dlatego musiał znaleźć kochankę.

Poczucie winy to najczęstsze narzędzie toksyka do manipulowania Tobą i trzymania władzy. Nawet po zakończeniu związku toksyk nie widzi swojej winy. Jest maksymalnie zapatrzony w siebie. Niestety osoba będąca pod jego wpływem bywa, że przez lata wierzy, że jest niewystarczająco dobra. I przeprasza…

Bardzo często toksyk działa też inaczej. Gdy widzi, że atakowanie innych nie sprawdza się, to próbuje zrobić z siebie cierpiętnika, ofiarę. Zawalił, zamiast się do tego po prostu przyznać, to sprawę wyolbrzymia, mówiąc, że tak, to wiecznie jego wina, bo Ty nigdy nie umiesz odpuścić, bo jesteś zbyt wymagająca, a ja się tak strasznie staram. W ten sposób zrobi wszystko, by drugiej stronie wybić z głowy wszelką krytykę. Nawet nie próbuj mi zwracać uwagi, bo rozegram to tak, że poczujesz się winna. I na następny raz się zastanowisz, czy warto.

KObieto, bój się “doskonałych mężczyzn”. Tych, którzy nigdy się nie mylą. Otwórz oczy, Uciekaj.

6 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj