Zwariowany rocznik 75. To Twój? Rocznik pizzy :)

7

Rocznik 1975 inspiruje. Na przykład do stworzenia rockowego zespołu o tej samej nazwie. A także do życia zgodnie z zasadą – “szkoda czasu, działajmy”. Bo 75 to stan umysłu. Pełna energia, mnóstwo zwariowanych pomysłów na minutę i odwaga w realizacji celu. Prawda? No jasne, że tak! Musisz przeczytać, chociażby dlatego, by dowiedzieć się, dlaczego pizza to Twoje danie…;)

75 rocznik

Co się dzieje w 75 roku?

Rok 1975 zaczyna się w Polsce od wprowadzenia nowego kodeksu pracy. I już 17 stycznia otworzono kopalnię węgla brunatnego w Bełchatowie. Tego samego dnia premierę miała “Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

8 marca w Polsce powstaje pierwsza pizzernia. I już wiesz, dlaczego tak lubisz pizzę…Jaka jest Twoja ulubiona?

16 maja odbyła się premiera serialu “Czterdziestolatek”.

1 czerwca wprowadzono nowy podział administracyjny kraju, wprowadzono 49 województw. 18 września rozpoczęto produkcję Fiata 126p w Tychach. 15 października natomiast na skutek połączenia mniejszych miejscowości powstała miejscowość Kędzierzyn-Koźle.

29 sierpnia w Gwiazdozbiorze Łabędzia rozbłysła nowa gwiazda. Może to byłaś właśnie Ty? 😉 Urodziła się gwiazda!

W 1975 roku na świecie żyło nieco ponad 4 miliardy osób. 58% ludzi to byli mieszańcy Azji, Europy 16,6%, a Afryki -10%. Obecnie jest nas 7,8 miliarda – z czego 3/4 ludności przypada na Azję i Afrykę, Europa jest znacznie mniej ludna.

Jak się żyło w 75?

Życie wyglądało całkiem inaczej. Ludzie więcej kombinowali, pomagali sobie, szukali wejść, okazji. Nic dziwnego, trudno było kupić porządne buty, kawę, dobre słodycze czy pieprz. Gdy komuś się to udało, eksponował swoje zdobycze z wielką dumą. Nowiutki trabant to było wielkie marzenie, podobnie jak robot kuchenny. To te dobra potwierdzały kogoś “wartość” i pozycję społeczną.

Z Niemiec przywoziło się banany i pomarańcze. Handlowano złotem.

Polacy doskonale buntowali się przeciw władzy. Mimo trudnych warunków życia nie daliśmy sobie w kaszę dmuchać.

Z uwagi na polską tradycję i mentalność dzieci rodzone w latach 70-tych przychodziły na świat w rodzinach o otwartym, wolnym myśleniu. Wychowywano je w poczuciu dumy, potrzeby pracy i rozwoju.

Dzieci bardzo szybko stawały się samodzielne i odpowiedzialne. Spędzały mnóstwo czasu razem. A to sprzyjało wdrażaniu w życie zwariowanych, często niebezpiecznych pomysłów, które jednak dały niesamowite wspomnienia. Od początku, patrząc na rodziców, uczyły się, jak sobie radzić…i jak odnaleźć się nawet w najtrudniejszej rzeczywistości.

Znani urodzeni w 75 roku

5 stycznia Bradley Cooper

19 lutego Łukasz i Paweł Golec

22 lutego Drew Barrymore

13 lipca Anita Lipnicka

30 czerwca Ralf Schumacher

i Ty. 🙂

Przeczytaj o roczniku 72 i 81.

7 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj