Cechy, po których poznasz niedojrzałego mężczyznę

50

Budowanie szczęśliwego związku to wymagające zadanie, które daje jednak mnóstwo satysfakcji. Potrzeba do niego dwóch osób, które są gotowe, by pracować nad sobą i związkiem. Niestety istnieją sytuacje, które mocno utrudniają “bycie razem”. Jedną z poważniejszych przeszkód jest niedojrzałość. W tym artykule zastanowimy się, po czym poznać niedojrzałego mężczyznę.

Nie da się zbudować dobrego związku z kimś niedojrzałym.

Piotruś Pan, czyli dorosły mężczyzna w krótkich spodenkach

Gdy mówimy o niedojrzałości mężczyzn, nie sposób nie przywołać tego terminu. Syndrom Piotrusia Pana jest bowiem szeroko opisany w literaturze.

Piotruś Pan to mężczyzna, który mimo że jest dorosły, pozostaje na etapie rozwojowym kilkulatka lub nastolatka. Nie dojrzewa, bo nie chce tego robić. Przez lata funkcjonuje jak dziecko i te cechy się w nim umacniają. Postrzega świat z punktu widzenia własnego ego.

Niedojrzały mężczyzna jest Roszczeniowy. Uważa, że mu się należy…że ma być tak, jak on chce. Lubi dużo i często pięknie mówić, jednak Jego słowa nie mają pokrycia z czynami.

niedojrzały mężczyzna

Niedojrzały mężczyzna nie umie odnaleźć się w sytuacji kryzysowej

Niepowodzenie życiowe, śmierć bliskiej osoby, problemy finansowe – te i inne sytuacje wystawiają na próbę każdego. W przypadku niedojrzałych osób, jak mało co, pokazują prawdziwe oblicze.

Niedojrzały mężczyzna nie będzie konfrontował się z problemem. Będzie próbował od niego uciec. Jest bowiem mistrzem uników. Nie spojrzy prawdzie w oczy, rozumiejąc, że kłopoty się po prostu zdarzają, będzie obwiniał o niepowodzenia wszystkich innych, nie dostrzegając w sobie winy. Nie weźmie odpowiedzialności za sytuację, bo ma ogromny problem z podejmowaniem decyzji. Zarówno tych niewielkich, jak i tych poważnych, mających wpływ na całe życie.

Niedojrzały mężczyzna jest wiecznie niegotowy na stały związek, nie wie, czy chce mieć dzieci, na pewno nie teraz. Ma problem z podjęciem decyzji o zatrudnieniu, itd.

Niedojrzałość mężczyzny objawia się też w lekkomyślnym stosunku do pieniędzy. Sygnałami, na jakie warto zwrócić uwagę, to gadżeciarstwo, kupowanie ciągle nowych gier komputerowych, spędzanie na zaspokajaniu własnych potrzeb tyle czasu, że zaczyna go brakować dla partnerki czy rodziny. Często, by żyć lekko i przyjemnie, mężczyzna bierze pożyczki i wpada w tarapaty finansowe.

Zaczyna, ale nie umie kontynuować

Niedojrzały mężczyzna ma słomiany zapał. Wyróżnia się hurra optymizmem. Ma w głowie mnóstwo projektów. Wiele zaczyna, jednak bardzo szybko porzuca swoje projekty, nie kontynuuje ich. Przy najmniejszych problemach poddaje się.

Gdy pojawia się nuda albo po prostu trzeba być konsekwentnym, niedojrzały osobnik odpuszcza. Nie ma w sobie siły i konsekwencji.

Bardzo trudno zmotywować niedojrzałego mężczyznę do współpracy. Co do zasady wyklucza on opcję brania udziału w domowych obowiązkach. Swoją postawą wymusza, by nad nim “skakać”, usługując mu. Uważa się bowiem za osobę lepszą od innych.

Obraża się

Niedojrzały mężczyzna jest mistrzem focha. Obraża się, manipulując otoczeniem. Gdy pojawia się wizja poważnej rozmowy, wycofuje się.

Wychodzi z założenia, że nie musi podejmować trudnych dialogów, a najlepsze, co można zrobić, to problem zamieść pod dywan. Uczy swoje otoczenie, że agresywne odburknięcie jest sygnałem, żeby dać mu spokój. O zgrozo, wiele osób się na to łapie i chodzi naokoło niedojrzałego osobnika na palcach, utrudniając mu refleksję nad sobą. Niedojrzały osobnik nie ma motywacji, by nad sobą pracować.

Często traci panowanie nad sobą

Niedojrzały mężczyzna nie umie panować nad swoimi emocjami, zwłaszcza nad złością, która bardzo szybko zamienia się w agresję. Zdarza się mu w przypływie emocji coś zepsuć. To poleci talerz o ścianę czy “przypadkiem” pęknie ekran smartfona. Niedojrzały nawykowo topi smutki w używkach, w tym alkoholu.

Ma problem z odsuwaniem zaspokojenia pewnych pragnień w czasie. Chce mieć wszystko od razu. Gdy nie dostaje, czego chce, nie umie ukryć niezadowolenia.

Nie umie przepraszać

Osoba niedojrzała nie potrafi przyznać się do błędu. W gruncie rzeczy jest tak niepewna siebie, że w przypadku pomyłki, nie przeprosi, ale będzie próbowała udowodnić, że druga osoba…jest od niej gorsza. Jest jak dziecko, które krzyczy, “ale to ona zaczęła. Bo ona zawsze mi tak robi, to ja też mogę”.

Niedojrzały mężczyzna odsuwa od siebie ciężar własnego błędu. Nie on jest winny. Otoczenie tak, on nie.

Niedojrzały mężczyzna potrzebuje ciągłego potwierdzenia własnej wartości

Po czym poznać, że mężczyzna jest niedojrzały? Na przykład po tym, że wymusza na otoczeniu ciągłe podkreślanie własnej wartości. Potrzebuje pochwał, szczególnych zachęt i dodatkowych starań, które mają mu pomóc zbudować własne poczucie wartości i dobry nastrój.

Niedojrzały mężczyzna chce być ciągle adorowany, afirmowany, zauważany i podziwiany. Jest najprzystojniejszy, najinteligentniejszy, i w ogóle naj…Oczywiście w swojej głowie.

Musi być w centrum uwagi, bo inaczej źle się czuje. Jeśli bliskie osoby nie spoglądają na niego jak na bohatera, człowieka ponad wszystkimi, na każdym kroku nie podkreślają jego zasług, niedojrzały mężczyzna ma skłonność do kończenia danej relacji. Bo skoro inni nie zachwycają się nim wystarczająco entuzjastycznie, to najwyraźniej coś z nimi nie tak. Trzeba szukać dalej…

Jak objawia się niedojrzałość emocjonalna?

Nie znosi, gdy się od niego coś wymaga

“Mężczyźni mają tendencję do ułatwiania sobie życia kosztem utrudniania go kobietom. Czasami nieświadomie i niechcący.” Julia Kasprzyk

Codzienność bywa mocno frustrująca. Jest sporo do zrobienia, czasu nie ma za wiele. Budowanie związku polega zatem na wspieraniu się i pomaganiu drugiej osobie. Dojrzała osoba w związku myśli nie tylko o sobie, ale też o tym, żeby być dla partnera realnym wsparciem.

Niedojrzały mężczyzna nie znosi jednak, gdy się od niego czegokolwiek wymaga. Od razu tego typu sytuację postrzega jako postawienie pod ścianą. Dlatego udaje, że nie słyszy lub w jednej chwili traci siły, które próbuje odzyskać na kanapie z pilotem od telewizora. Sam nie ma problemu z przyjmowaniem pomocy, ale od siebie niewiele daje. I co najgorsze uważa, że tak jest w porządku…

Niedojrzały mężczyzna nie chce wziąć odpowiedzialności za swoje życie. Woli żyć lekko, na wiecznym “przeczekaniu”. Jest zdania, że to mu się należy.

Uzależnienie od rodziców

Niedojrzały mężczyzna to niestety często maminsynek, który ma niezdrowy kontakt ze swoją mamą.

I to właśnie sposób wychowania ma największy wpływ na pielęgnowanie niedojrzałości u dorosłych ludzi. Niestety to my kobiety same sobie to robimy…

Przeczytaj tutaj kilka gorzkich słów o niedojrzałości kobiet.

50 KOMENTARZE

 1. Jak wchodzę do zakładu lub warsztatu gdzie pracują sami panowie i widzę,że na ścianie wisi kalendarz lub plakacik z roznegliżowana dziwką to od razu wiem,że tam pracują kompletnie nie odpowiedzialni i nie dojrzali panowie. Poprostu duże dzieci?

  • A tam głupoty piszesz. Taki kalendarz to tradycja. Rozumiem, że chciałabyś aby wisiał plakat z kolekcją obrazów renesansowych mistrzów albo chociaż z widokami czy kotami. OK. ale taki plakat to tradycja tak jak to, że u prawników jest kolekcja kodeksów (chociaż do nich nie zaglądają bo często się zmieniają i mają wszystko online) czy też na przykład plakat z układem kostnym (szkieletem) u lekarza, gdzie i tak niczemu nie służy.
   Ponadto, to że jedna osoba w warsztacie powiesi taki plakat nie oznacza to, że pozostałych 10 osób tam pracujących to “niedojrzali panowie” bo tak generalizować wszystkich nie można z powodu jednej osoby.

  • Nie zawsze jest to takie proste, szczególnie jak taki niedojrzały pan jest jeszcze wampirem energetycznym i tyranem, psycholem i katem. A ucieczka od niego to prawdziwe wyzwanie, wszedzie znajdzie i zmusi jak nie siłąt
   to szantażem do powrotu. Sama o wolności swojąi swoich dzieci walczyłam latami. Pomocy znikąd, a samemu nie tak łatwo, jak najbliżsi pomagali mu, bo ślub kościelny to trzeba się męczyć. Jednak znalazłam w sobie siłę, dla dobra dzieci, wprawdzie musiałam zrobić coś czego on by nie wybaczył, ale się udało. To była droga przez piekło i zapewnił mnie że mnie zniszczy i będzie utrudniał mi życie do końca moich dni, i się z tej obietnicy wywiązuje, już dwa lata mnie prześladuje, ale się nie poddajemy ?

 2. Jakbym czytała o swoim, na szczęście już byłym mężu. Oczywiście całą winą za rozwód obarcza mnie, bo jak ja mogłam od niego odejść, jestem niewdzięczna i niedoceniałam takiego wspaniałego osobnika, przecież był najlepszym mężem na świecie, a skąd miał te przekonanie, bo mu tak mama mówiła. Nie potrafił rozwiązywai problemów, zy podejmować nawet najmniejszych decyzji, leciał i pytał mamusi, nie rozmawiał ze mną, tylko leciał piętro niżej do mamuni, bądź udawał że problemu nie ma, że jak sięo problemie nie rozmawia to go nie ma. Mamy dwójkę synów, ale najwięcej roboty, zmartwień i problemów miałam z nim. 10 lat starszy ode mnie, a miałam wrażenie ze mam dodatkowe małe dziecko, które tylko fochy robi, lezy na kanapie przed tv z piwkiem w ręku, i nawet wyniesienie śmieci to dla niego wyzwanie, bo nie przygotowałam ich i nie podałam do ręki. Włozenie talerza do zlewu po posiłku tez było problemem, bo czemu on ma to robić przecież ma mnie, a to mój obowiązek w jego mniemaniu. Tylko podaj, zrób, pozamiataj. Jak w natłoku prac poproszę żeby odkurzył przedpokój, bo dzieci piachu na niosły, to słyszałam ze po co, mu to nie przeszkadza, a jak mi przeszkadza to niech sama odkurze. Jeśli sięupieram zeby to zrobił to lecial do mamusi i się skarżł, i miałam na glowie jeszcze mamunoe, ktora przy iegała mi wyjaśnic że jestem neznadziejną żoną bo wymagam od jej synusia jakiej kolwiek aktywności w życiu rodzinnym. Eh

  • Przeszłam przez to samo i przez rozwód. Jak rodzinka? Otóż, kiedy małżeństwo trwało to się nade mną użalali, że taka biedna jestem, że źle trafiłam, itp. A kiedy się postawiłam i zdecydowałam o rozwodzie, to nagle w oczach tych samych, najbliższych mi osób, stałam się najgorszą szmatą. Bo tak. Bo wg nich miałam trwać w toksycznym małżeństwie bo małżeństwo to świętość i kropka. Absurd. Mimo stania się czarną owcą w rodzinie, nie żałuję niczego! Gdybym miała cofnąć czas, i tak bym się rozwiodła. A gdybym miała cofnąć jeszcze bardziej – czytałabym więcej tego typu artykułów i unikała, jak ognia takich Piotrusiów Panów, nie dając się zwieść złudzeniom.

 3. Takiego toksycznego człowieka wychowuje toksyczna matka, wzorzec też bierze z ojca…. Nasze zadanie w tym życiu, wziąć odpowiedzialność za to, na co pozwalałyśmy, nie powielać już więcej tych schematów, szanować siebie, postawić na swój rozwój i zwiększanie własnego poczucia wartości i życie się odmienia….moja lekcja odrobiona…

 4. Drogie Panie wydaje mi się że to wy stanowicie o tym kogo sobie wybieracie na partnerów. Nie można mieć pretensji do kogoś kogo się samemu wybrało na partnera, on już po prostu taki był a nie że nagle wyszło szydło z worka i okazał się nie dojrzały. Takiego go wybierałaś !!! jeśli lata w spodenkach jak ten “Piotruś Pan” to znaczy że kiedy go wybierałaś też latał ludzie nie zmieniają się z dnia na dzień. A co do kobiet i ich wybranków no to niestety często kierują się przy takim wyborze emocjami, a bo taki wysoki a bo koleżanki będą piszczały z zazdrości ale bardzo rzadko która sprawdzi czy do kieliszka za często nie zagląda, czy umie uprać swoje gacie i skarpety, czy pralkę włączy pod jej nieobecność, czy w wieku 40 lat mieszka już sam w mieszkaniu czy może w squocie z pięcioma koleżkami z roboty czy co gorsza z mamą i tatą. Drogie panie, oczy otworzyć i tak jak w przypadku mężczyzn tak i w waszym sprawdzi się powiedzenie piękna ale pusta miska jeść ci nie da 😉 pozdrawiam

 5. Święta prawda. Są takie osoby które potrafią gadać tylko o swoich zasługach i i tym że są najlepsze we wszystkim. Wywyższać się i krytykować innych. Relacje z takimi osobami nie mają sensu…. Ile można słuchać jaki ktoś jest naj Wszystko ma swoje granice

 6. Dla mnie jest prosta zasada. Jak tylko takim się Twój partner okaże, odejdź. Ale niestety, panie często w takie związki brną, bo ich partner jest czarujący, przystojny, elokwentny.. cóż więc zrobić.

  • Dziewczyny czemu tak późno to przeczytałam próbuję się uwolnić i rozmawiać z Piotrusiem Panem w krótkich spodenkach no przecież po rozstaniu on będzie przyjeżdżał i sprawdzał jak się czuję. Co k…. z tym gościem jest może jakiś facet to przeczyta i powie mi bo nie pojmuję rozstajemy się i finito

 7. Dla mężczyzny związek, czy rodzina jest obciążeniem, bo pomijając desperatów i inceli, przyjemniej jest nie wchodzić w związki i spotykac się na seks. Stąd zwiazek może mieć jedynie sens, jeśli wybranka jest gosposia. No chyba, że jakiś otwarty, ale ogólnie jak facet i tak ma robić pracę domowe, to lepiej mu samemu mieszkać.

 8. Czyli w skrócie: niedojrzały mężczyzna to taki, który ma cechy typowej kobiety ;-D Foch o byle co, agresja bez powodu i wiecznie nie wie, czego chce…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj