Czy umiesz myśleć logicznie?

0

Logika teoretycznie jest jedna. Jej zasady powinny być jasne dla wszystkich. Tymczasem bywa z tym różnie. I tak jak w przypadku prawdy, którą niektórzy mają swoją, podobnie bywa z logiką – każdy myśli logicznie na swój sposób. Czasami mamy taką logikę, która przeczy wszelkim zasadom rozsądku. Ale o tym za chwilę… tuż poniżej.

Czy umiesz myśleć logicznie?

Logika bywa tajemnicza

„Była ciemna, burzowa noc. Szukając schronienia przed szalejącą burzą, trzech mężczyzn nieznających się nawzajem w tym samym czasie przybyło do tego samego małego hotelu. Recepcjonista powiedział im, że ma tylko jeden wolny pokój za 30 dolarów. Mężczyźni zgodzili się, by zająć go wspólnie. Każdy z nich wręczył recepcjoniście 10 dolarów.
W minutę po tym, jak weszli do pokoju, rozległo się pukanie do drzwi. Był to goniec hotelowy. Powiedział, że recepcjonista się pomylił, a pokój kosztuje tylko 25 dolarów.

Chłopak położył na stole pięć jednodolarówek.

Każdy z mężczyzn wziął jedną. Pozostałe dwie dali gońcowi jako napiwek.
Następnego dnia jeden z mężczyzn opowiedział tę historię swojej żonie. „Najpierw zapłaciłem 10 dolarów, ale dostałem z powrotem dolara. Zapłaciłem więc w sumie 9 dolarów i 1/3 z dwudolarowego napiwku” – powiedział.
„Chwileczkę – powiedziała żona – Trzy razy dziewięć, które zapłaciliście, daje 27 dolarów. Napiwek wynosił 2 dolary, to razem 29 dolarów. Co się stało z 1 dolarem?” Robert Mayer, „Sztuka argumentacji. Jak wygrać każdy spór?”

Czym jest logika?

Jeśli trochę się zastanowimy, powyższa historia będąca klasyczną opowiastką matematyczną, odkrywa przed nami swoją tajemnicę. Bo prawdą jest taka, że logika bywa jedna. Niektórzy jednak tak nią żonglują, świadomie, choć częściej nieświadomie, że zamiast prawdy uzyskują fałsz w czystej postaci. I wtedy nie jest to logiczne, choć oni w swojej nieświadomości, a prawdę mówiąc niekiedy ignorancji, twierdzą inaczej.

Coś, co jest nieprawdą wydaje się wtedy logiczne…i prawdziwe.

Na czym polega logika?

Logika nie boi się zadawania pytań, konfrontacji, poddawania w wątpliwość, poszukiwania prawd, nawet gdy są one ukryte. Logika mówi „sprawdzam”. Dzięki niej można stosunkowo szybko zweryfikować, czy jakieś działanie jest prawdziwe czy też nie.

Logika jest podstawą. Można ją obalić tylko za jej pomocą. Nie da się bez niej prowadzić prawdziwych sporów i rozmów. To dzięki sile logiki teoretycznie można na kogoś wpłynąć i zmienić jego stanowisko.

Logika jest kluczowa do podejmowania decyzji, oceniania argumentów, odrzucania fałszu, do wydawania sądów i do wyrabiania sobie zdania.

Jak nie wpaść w pułapki logiki?

Logika nie lubi pośpiechu, ani nadmiernych emocji. Niestety nie da się logicznie myśleć, gdy zalewa nas strach, złość, czy smutek. Im silniejsze uczucia, tym trudniejsze kojarzenie faktów, tym więcej problemów z ocenieniem prawdziwości argumentów.

Logika nie lubi też stresu ani pośpiechu. To dlatego dobrą radą jest, żeby przespać się z daną myślą i podjąć decyzję po czasie. Dobrze dać sobie możliwość ochłonięcia, posłuchania różnych osób, argumentów i rozważenie, czego naprawdę chcemy i co jest dla nas ważne.

W przypadku kobiet prawdą jest, że naprawdę trudne decyzje najlepiej podejmować w połowie cyklu miesiączkowego. Najtrudniejszych kwestii lepiej nie rozstrzygać przed miesiączką, kiedy wiele z nas ma problem z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, jest nazbyt pesymistyczna, emocjonalna. Trzeba z drugiej strony jednak uważać na nadmierny hurraoptymizm, który może nam towarzyszyć w okresie owulacji. Właśnie wtedy mamy też największą skłonność do ryzyka. Mając świadomość zmian, którym podlega nasze ciało, możemy się od nich zdystansować i dobrze przemyśleć daną kwestię.

Oprócz oceny słów logika podpowiada, żeby patrzeć na czyny. Nie dać się omamić temu, jak ktoś próbuje nami manipulować. Podstawa to obserwować i wyciągać mądre wnioski.

Bo logika jest jedna. Nie ma kobiecej ani męskiej logiki. Jest jedna logika królowa wszelkich zasad i nauk. Rdzeń matematyki i mądrego myślenia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj