Gdy kochasz, pragniesz dotyku. Gdy związek się kończy, zamykasz się na dotyk

10

Gdy kogoś kochasz, pragniesz być blisko. Potrzebujesz dotyku do funkcjonowania. Jak powietrza. Niekoniecznie w wydaniu łóżkowym, ale również tym przyjacielskim, pokrzepiającym. Chcesz się przytulać, schronić w szerokich ramionach, czuć dotyk na swoich plecach, ramionach. Uwielbiasz mizianie, głaskanie, masowanie. Gdy przechodzisz obok, chwytasz za dłoń, czasami klepniesz zaczepnie. Dajesz znać, że jesteś obok. Być może nie masz teraz czasu na więcej, ale jesteś.

Gdy miłość umiera, to zanika też dotyk. Twoje ciało się zamyka. Czujesz przed dotykiem niechęć. Brzydzisz się go. Nie potrzebujesz już przytulasków, chwytania dłoni, bliskości. Chcesz by on dał Ci święty spokój. Symbolicznie odchodzisz.

Gdy nie możesz znieść czyjegoś dotyku

Jedni uwielbiają dotyk większa grupa osób), inni go nie lubią. Zdecydowana większość go jednak potrzebuje, na swoich warunkach, w takim wydaniu, jaki się akceptuje. Dlatego gdy nagle potrzeba dotykania dramatycznie spada, wiedz, że coś się dzieje. Coś złego, ze związkiem, z Wami, z Twoim zdrowiem.

Być może podstępnie rozwija się u Ciebie depresja. Może Twoje hormony szaleją. Ale to zły sygnał. Bo gdy:

  • nie pragniesz już pocałunków,
  • przyjacielskich przytuleń,
  • bliskości,
  • uścisku dłoni,
  • delikatnego masażu,
  • wspierających poklepań po plecach, to warto przyjrzeć się temu, co się dzieje.

Ciało broniące się przed dotykiem wysyła jasny komunikat – coś jest nie tak, jak być powinno. Jeśli za chłodem fizycznym, idzie też oziębienie emocjonalne, to jest to już sygnał mocno alarmujący. Nie ma już czasu na bierność, bo do rozpadu związku niewiele brakuje.

“Dotyk wyznacza początek miłości. Jeśli kogoś kochasz – czujesz potrzebę dotyku; przytulania, głaskania, całowania. Ale dotyk wyznacza też koniec miłości. Jeśli nie chcesz już przytulać, głaskać i całować, to znaczy, że przestałaś kochać.”
– Piotr Adamczyk

Jeśli nie chcesz dotyku

  1. Sprawdź, czy nie dotknęła Cię choroba, np. depresja.
  2. Przyjrzy się związkowi i temu, co naprawdę działa.
  3. Jeśli chcesz ratować daną relację, poszukaj pomocy.

10 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj