Jak pomóc mężczyźnie w depresji?

0

Depresja to przykra choroba, która dotknąć może każdego. Choć kojarzona jest z damskimi problemami, to mężczyzn też nie omija, ale daje trochę inne objawy. Głównie dlatego, że nie ma przyzwolenia wśród mężczyzn na odczuwanie czegoś tak „niemęskiego” jak zwątpienie i słabość, z jaką kojarzona jest depresja. Stąd męska depresja często nie jest diagnozowana a panowie nie otrzymują odpowiedniej pomocy. Naszą misją powinno być obserwowanie bliskich osób i reagowanie. Jak pomóc mężczyźnie w depresji?

Jak pomóc mężczyźnie w depresji?

Wiedzieć, że to depresja

Jak pomóc mężczyźnie w depresji? Podstawa to świadomość, z czym się mierzymy. Jeśli nie wiemy, że kochana przez nas osoba choruje, być może zareagujemy na prezentowane przez nią zachowania niezrozumieniem. Zamiast dać wsparcie, odrzucimy kogoś nam bliskiego. Niestety o to prosto, bo depresja może dawać dość nietypowe objawy, zwłaszcza u mężczyzn. Podstawowa zasada jest taka: obserwujmy zwłaszcza zmiany zachowań!

Oczywiście nie chodzi o to, żebyśmy kogoś diagnozowały, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na niepokojące sygnały, które być może zmotywują nas do tego, aby namówić mężczyznę życia na wizytę u lekarza.

Nietypowe objawy depresji u mężczyzny

Mężczyźni mogą w sposób nietypowy zachowywać się, gdy cierpią na depresję. Przede wszystkim nasz cierpliwy i spokojny partner może nagle stać się nerwowy i agresywny.

Mężczyzna w depresji rzadko jest smutny, przygnębiony, czy płaczliwy. Dużo częściej manifestuje swój problem siłą mięśni, nadmiernym pobudzeniem i agresywnością. Jest wybuchowy i nieprzewidywalny.

  • Zamiast mówić do nas spokojnie, będzie odburkiwać.
  • Czasami jest gorzej. Spokojny ton zamienia się w krzyk.
  • Typowe stają się napady złości,
  • Czasami objawem jest również wycofanie.
  • Mężczyzna może być apatyczny.
  • Nieskoncentrowany.
  • Może zapominać o wszystkim.
  • Mieć problemy z koncentracją.
  • Bywa niechętny do wspólnych aktywności.
  • Skupia się na wynajdywaniu problemów.
  • Charakterystyczne dla niego jest czarnowidztwo, postrzeganie rzeczywistości w czarnych
    barwach.
  • Brak nadziei.
  • Mężczyzna w depresji często zamyka się w sobie.
  • Oddaje pracy. Teoretycznie, bo w praktyce bywa z tym różnie.
  • Zatraca się w używkach, w tym alkoholu.

Inne objawy depresji u mężczyzn to nawracające bóle głowy, zaburzenia snu – bezsenność lub nadmierna senność, ciągłe zmęczenie, spadek poczucia wartości, brak wiary w swoje siły. Mężczyźnie zmienia się wzorzec jedzenia – problemem staje się nadmierne jedzenie albo unikanie spożywania posiłków.
Obserwuje się albo tycie, albo chudnięcie.

Kiedy pojawia się depresja u mężczyzn?

Depresja może pojawić się bez uprzedzenia. Może być również efektem konkretnych trudnych zmian w życiu, takich, jak na przykład utrata pracy, czy degradacja w miejscu pracy. Depresja może być wynikiem kryzysu wieku średniego, odejścia kogoś z rodziny, śmierci. Może pojawić się także po latach u osoby szczególnie pracowitej, sumiennej, u tak zwanego osobnika typu alfa. Często na depresję zapadają osoby, które robią naprawdę wiele, są silne, pracowite i wydawać by się mogło, że niezniszczalne.

Jak pomóc mężczyźnie w depresji?

Najlepiej zacząć od zrozumienia. Jeśli wiemy, w czym problem, łatwiej pomóc komuś, kto cierpi. Nasze obserwacje są jednak niewystarczające, kluczowe jest zdiagnozowanie problemu w gabinecie lekarskim.

Najgorsze co można zrobić to bagatelizowanie problemu. Traktowanie go jak fanaberii, błahostki.

Kluczowa jest cierpliwość i mądrość, która pozwoli nam uniknąć mówienia, że „druga osoba ma się wziąć w garść”, czy „przestać narzekać”, ma „być prawdziwym facetem”, itd.

Gdy ktoś choruje na depresję, bądźmy obok. To nie czas na wielkie zmiany w życiu. To chwila, kiedy trzeba poszukać pomocy. Należy systematycznie, ale nie natarczywie namawiać partnera na wspólne podstawowe aktywności – wychodzenie na spacery, choćby krótkie, oglądanie filmów (najlepiej o pozytywnym wydźwięku), wspólne spędzanie czasu.

Wystarczy być. Potęga obecności

Warto być otwartą na rozmowy, ale na nie nie naciskać. Pytać, co można zrobić dla drugiej osoby. Nie oceniać, gdy partner się otworzy i niestety zarzuci nas tym wszystkim, co mu w duszy gra. Nie oceniajmy jego zwierzeń, spróbujmy zrozumieć.

Poszukajmy wsparcia u specjalisty. Najczęściej kluczowa jest psychoterapia, ale także przyjmowanie leków. To ważne, ponieważ niestety nieleczona depresja może prowadzić do samobójstwa. Jeśli słyszymy słowa, w których nasz partner mówi, że lepiej byłoby bez niego, nie bagatelizujmy ich. Także tych wszystkich sytuacji, gdy mężczyzna rozdaje swoje rzeczy, pisze testament, czy czyni inne kroki, które wskazywać mogą, że żegna się z życiem. Niestety statystyki pokazują, że męskie próby samobójcze, w odróżnieniu od kobiecych, są skuteczne. I jednorazowe targnięcie się na życie kończy się zazwyczaj
śmiercią. Depresja jest często głównym powodem zakończenia życia. Dlatego szukajmy pomocy i bądźmy wsparciem – nieoceniającym, ale pełnym empatii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj