Każde spotkanie jest ważne. Także trudnej osoby

0

Czasami wydaje się nam, że kogoś na naszą drogę sprowadził diabeł, prawdziwy szatan wcielony. Osoba ta tak mocno mąci i przeszkadza w naszym życiu, że trudno znaleźć choć jeden pozytyw tej sytuacji. Tymczasem istnieje też zaleta, którą warto wciąć pod uwagę. Czasami trudna osoba pojawia się po to, żeby pokazać nam, kogo mamy omijać szerokim łukiem. Uczy nas też innych rzeczy. I w takim układzie, w gruncie rzeczy swoją osobowością bywa, że staje się dla nas cenną lekcją. Warto nad nią się pochylić i wyciągnąć wnioski.

Asertywności

Trudne osoby to test Twojej asertywności. Na ile umiesz pilnować swoich granic, a zanim zaczniesz ich bronić, na ile potrafisz wyraźnie na nie wskazywać. Czy w ogóle wiesz, gdzie te granice się znajdują? Bo jak to w życiu, trzeba być twardą. Jeśli nie będziemy asertywne, ludzie wejdą nam na głowę. A manipulant, osoba trudna na pewno naszą słabość wykorzysta. Prędzej czy później i w takim wymiarze na jaki pozwolimy.

Dbania o swoje interesy

Trudne osoby uczą nas również dbania o własne interesy. Czasami wręcz nami wstrząsają, pokazując słabe punkty naszego zachowania. Dzięki nim możemy krytycznie spojrzeć na swoje decyzje i obserwować realny wpływ ich na nasze życie.

Koncentrowania się na sobie

Jest też inna zaleta. Musimy stanąć w swojej obronie. To dla wielu cenna lekcja, pokazująca, kto jest dla nas ważny. I jeśli dotąd nie byłaś dla siebie ważna, Ty sama, to teraz się przekonasz, że powinnaś. I w tym pomoże ci toksyczna osoba. Wymusi na Tobie walkę o siebie…

Bo trudna osoba pokazuje ci, jak ważny jest spokój. On jest kluczowy, nie ma ceny. Musisz go mieć, żeby czuć się komfortowo sama ze sobą. Jeśli ktoś ewidentnie i ciągle zakłóca Twój spokój, to czas wyciągnąć wnioski.

Docenienie wartościowych osób

Pojawienie się trudnej osoby w naszym otoczeniu pozwala nam docenić tych, których mamy obok od zawsze. Tych, na których możemy liczyć. Sympatycznych, uśmiechniętych, inspirujących. Być może tak mocno przyzwyczailiśmy się do ich obecności, że całkowicie zignorowaliśmy fakt, jak bardzo ważne są to dla nas osoby. Może nie do końca doceniamy, ile są dla nas warte? Ktoś, kto zakłócił spokój, mógł nam to uświadomić. Być może jego działania wskazały nam osobę, która jest obok, a której z jakiegoś powodu nie traktowałyśmy jak przyjaciela? A to właśnie ona okazała nam największe wsparcie?

Wzmocnienia poczucia wartości

Pomyśl, jeśli udało ci się z klasą poradzić z trudną osobą, to co Cię zatrzyma? Co będzie dla Ciebie zbyt wielkim wyzwaniem? Chyba nie ma takiego problemu, z którym nie dałabyś sobie radę. Wymagająca osoba jest dla Ciebie testem. Testem cierpliwości i siłą. Warto na to tak spojrzeć. Bo gdy nie trenujemy tych cech, to one zanikają. Tak jak nieużywane mięśnie.

Trudne osoby to problem. Chciałybyśmy je od razu usunąć, wymazać z naszego życia. I dla własnego dobra, własnego spokoju najczęściej warto ro zrobić. Zanim jednak bezrefleksyjnie zaczniemy sprzątanie, warto się zastanowić, co dana osoba daje nam do zrozumienia, czego jej obecność nas uczy. Bo także od nieprzyjaciół uczymy się sporo – przeczytaj, jakie lekcje przy takiej okazji powinnyśmy odrobić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj