Rocznik 1985 może się przygotowywać. Do czego? Oczywiście do czterdziestki!
Już za nieco ponad dwa miesiące pierwsze osoby z rocznika 85 zaczną świętować swój dzień. Ten dzień. Dzień 40 urodzin. To zaskakujące, bo nie tak dawno temu obchodziłyśmy osiemnastki, a już za chwilę nastąpi moment, w którym przyjdzie świętować czterdzieste urodziny. Kiedy to zleciało? Aż trudno uwierzyć, prawda?
Rocznik 1985 czyli kiedyś świat wyglądał inaczej?
Można mieć wrażenie, że świat naszego dzieciństwa już nie istnieje. Przeszedł do historii. To, co jest teraz – jest diametralnie różne od tego, co znamy. Zdecydowanie dorastaliśmy w innej rzeczywistości. Życie było jakby spokojniejsze, bardziej przewidywalne. Wiele osób zwraca uwagę, że kiedyś byliśmy również bliżej siebie. Bardziej się znaliśmy i lubiliśmy. Nie kryliśmy się z nosem w telefonie, nie unikaliśmy i nie izolowaliśmy.
Być może częściej się biliśmy. Rozwiązywaliśmy kryzysy w zdecydowany sposób, bawiliśmy się odważniej, czasami cud, że przeżyliśmy, ale wydaje się, że byliśmy dużo bardziej samodzielni. Dzisiaj nie do pomyślenia, ale za naszych czasów naturalne było, że trzylatki bawiły się same pod blokiem, a starsze dzieci skakały po wykopach na budowie (niezabezpieczonych) i tworzyły bazy na górkach. Wchodziliśmy w największe krzaki, wspinaliśmy się na najwyższe drzewa, bawiliśmy się w wojnę za pomocą kijków i
gliny, a także przypadkowych przedmiotów.
Całymi dniami przebywaliśmy na dworze. Bawiliśmy się w chowanego, podchody, siedzieliśmy w piaskownicy, staczaliśmy walki na torach kapslowych, wisieliśmy na trepakach i jeździliśmy rowerami składakami, uwielbialiśmy nasze koraliki na szprychach, oglądaliśmy japońskie dość dziwaczne kreskówki, z wielkim entuzjazmem czekaliśmy na otwarcie McDonald’s (pierwszy otworzono w 1992 roku), opiekowaliśmy się Tamagotchi, żuliśmy gumę Turbo i oglądaliśmy dołączone karteczki z autem, zbieraliśmy kolorowe karteczki i wpisywaliśmy się do pamiętników, graliśmy w gameboya. Był też Jordan i Rodman, którego znał każdy. Commodore i śrubokręty… Emocjonowaliśmy się „Kołem fortuny”, chodziłyśmy na bazar, przymierzałyśmy spodnie w mrozie, stojąc na tekturowym kartonie i oglądając
siebie w małym lusterku. Był też czerwony pokój zwierzeń i „Gulczas, jak myślisz”? Murzynki, wafelki Teatralne i lizaki na każdy smutek. Byliśmy sobą i byliśmy razem.
Bez nadopiekuńczości
Rzadko kto narzekał na nadopiekuńczość rodziców. Wyjście z domu nie było karą. To przebywanie zamkniętą w czterech ścianach nią było. Byliśmy bardziej zgrani i zorganizowani. Nie trzeba było telefonu, żeby się znaleźć. Każdy wiedział, gdzie kogo szukać. Znało się rodziców kolegów i koleżanek i właściwie zawsze mówiło się im dzień dobry. Świat był nam bliższy. A my uczyliśmy radzić sobie same.
Mniej samotności
Częściej się odwiedzaliśmy. Dlatego bardziej się lubiliśmy. Dopiero w szkole średniej pojawiły się komputery z internetem na masową skalę. Jednak nikt nie był od nich jeszcze uzależniony. Pierwsze telefony były drogie, rozmowy przez nie również, trzeba było pisać smsy bez odstępów, żeby zmieściło się więcej. Mocno ważyć słowa. Ale to wszystko działało na naszą korzyść. Bardziej opłacało się spotkać niż smsować. Młodych ludzi smutnych i wykluczonych było znacznie mniej niż obecnie.
Rocznik 1985 – dobre wartości
To, co wyróżnia rocznik 1985 jako jeden z tych, który przyszedł na świat prawie 40 lat temu, to naturalność, sympatia i kierowanie się dobrymi wartościami. Wiedzieliśmy, co to solidarność, współpraca, bronienie swoich, nawet tych, których nie do końca się darzyło sympatią. Tworzyliśmy relacje na lata.
Wychowano nas na odważne osoby. Wpojono, że ważna jest praca i odpowiedzialność. Przyszło nam żyć w wolnej Polsce, doświadczaliśmy wszelkich zmian, jakie przeszły przez Polskę, budowy wielkich sklepów, centrum rozrywek, szkół, zachłysnęłyśmy się konsumpcjonizmem oraz wielkimi możliwościami, jakie daje internet.
Ważne wydarzenia 1985 roku
Premierę miał film „Vabank II, czyli cięta riposta” w reżyserii Juliusza Machulskiego
We Wrocawiu po raz pierwszy od II wojny światowej udostępniono „Panoramę Racławicką” Wojciecha Kossaka
Po długich dziewięciu latach zniesiono w Polsce reglamentację cukru.
Przeprowadzono w Polsce pierwszą udaną transplantację serca.
Świat poznał Windows 1.0 – całkiem innowacyjny system operacyjny.
Wojciech Jaruzelski rezygnuje z funkcji premiera.
Znane osoby urodzone w 1985 roku
Cristiano Ronaldo,
Lukas Podolski
Blanka Lipińska
Anita Włodarczyk
Jakub Błaszczykowski
Joanna Jabłczyńska
Rafał Blechacz
Jakub Wesołowski
Ty?