Siła przyjaźni, czyli o tym dlaczego warto mieć przyjaciela

4

Gdy byłyśmy dziećmi, wszystko wydawało się prostsze. Na przykład łatwiej było się przyjaźnić. Z wiekiem nasze wymagania zazwyczaj rosną. Nie wystarczy ta sama fryzura, czy podobna lalka, żeby kogoś polubić. Kluczowe zaczynają być inne czynniki. I w konsekwencji dużo trudniej pielęgnować przyjaźń, nie wspominając już o jej poszukiwaniu i nawiązywaniu nowych relacji po 40 czy 50…

“Nie ufam tym, którzy są przekonani, że mają wielu przyjaciół. To znak, iż nie znają ludzi”. C.R. Zafon

przyjaciele

Gdzie są moi przyjaciele?

W tak zwanym wieku średnim znaczenie przyjaciół spada. Po okresie szkolnym i studenckim, kiedy znajomi byli niemal najważniejsi, zaczynają oni tracić na znaczeniu.

Na pierwszy plan wysuwa się związek, rodzina, dzieci. Z czasem jednak gdy dzieci rosną, stają się coraz mniej wymagające pod względem konieczności poświęcania im czasu, znowu robi się w naszym życiu więcej miejsca. I właśnie wtedy wolny czas łatwiej poświęcić przyjaciołom. Tylko czy zawsze jest to proste?

 • największy spadek liczby przyjaciół następuje, gdy ludzie się pobierają,
 • drugi, gdy rodzą się dzieci
 • z czasem wiele osób przestaje wierzyć w przyjaźń i zaczyna o niej mówić z ironią,
 • możliwość odbudowania relacji następuje, gdy dzieci rosną, a sytuacja zawodowa pozwala na korzystanie z większej ilości wolnego czasu.
 • badanie pokazuje, że im więcej zainwestowałaś w przyjaźń, tym większa szansa, że ją utrzymasz. Jednak, żeby przyjaźń przetrwała, osoby budujące ją muszą mieć poczucie, że tyle samo czerpią z przyjaźni, ile w nią wkładają. Nierównowaga w tym zakresie zwiększa ryzyko rozpadu relacji.

Przyjaźnie są wyjątkowe

To, co różni przyjaźń od innych relacji to fakt, że decydujemy się na nią dobrowolnie. To zaleta i wada. Z jednej strony bowiem możemy dowolnie dobierać sobie przyjaciół, z drugiej dużo łatwiej przyjaźń zaniedbać lub z niej zrezygnować, bo relacja ta nie ma struktury formalnej.

Łatwiej zrezygnować na wiele miesięcy z rozmów z przyjacielem. Trudniej sobie wyobrazić takie postępowanie w stosunku do partnera czy rodziny.

Czego oczekujemy od przyjaźni?

Przyjaźnie zmieniają się wraz z wiekiem. To dlatego, że dojrzewamy i sami się zmieniamy.

Jednak niezależnie od tego, ile mamy lat, to od przyjaciela oczekujemy tego, że będzie można z nim szczerze porozmawiać, będzie można na nim polegać i ciekawie spędzać z nim czas.

Przyjaciele są przyjaciółmi, ponieważ chcą nimi być. Nikt ich do tego nie zmusza. Niestety wraz z wiekiem niezwykle trudno utrzymać przyjaźnie na podobnym poziomie. Sieci przyjaźni w naturalny sposób się rozluźniają. I nawet jeśli obiecywaliście sobie, że Wy zawsze będziecie mieli kontakt, to życie pokazuje, że bywa różnie.

Nie mam czasu na przyjaźnie

Żyjemy w bardzo dynamicznym świecie. Często narzekamy na brak czasu, zmęczenie, stres. Musimy wybierać, co jest w życiu ważne, a z czego można zrezygnować.

W życiu dorosłym dużo łatwiej odpuścić sobie spotkanie z przyjaciółmi niż odmówić wspólnego czasu dzieciom czy mężowi. Stąd wyjście ze znajomymi staje się odległą potrzebą. Trudności sprawia też umówienie się w określonym miejscu i czasie, a krótkie rozmowy online nie wystarczają.

Idealne wyobrażenie o przyjaźni niestety pozostaje w konflikcie z rzeczywistością.

Z drugiej strony co daje nam przyjaźń? Dlaczego tak warto o nią zabiegać?

 • przyjaźń korzystnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie,
 • obniża poziom stresu,
 • pomaga poczuć się bezpiecznie,
 • ułatwia przetrwanie w trudnych chwilach,
 • daje nieocenione wsparcie.

Przyjaźń to wielkie słowo. Niestety wielu z nas się mocno zawiodło na przyjaźni. Jednak czy to czyni przyjaźń wartością poza zasięgiem? Na szczęście nie…

 

4 KOMENTARZE

 1. Przyjaciół poznajemy w biedzie. To prawda gdy jest mi źle moja przyjaciółka zawsze jest w każdych chwilach złych i dobrych. W chwilach załamania ona jest. To anioł który podnosi gdy upadam, zbiera mnie z ziemi gdy brak mi sił. Po to jest przyjaciel.. 😊

 2. Prawdziwego przyjaciela to dzis ze swieca szukać. Mialam dwa przyjaciółki, a raczej tak myślałam bo obie bardzo ale to bardzo chciały przespać się moim mężem… także przyjaciel to duze słowo…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj