Szukasz sprzętu, który pozwoli Ci zadbać o swój wizerunek, ale nie umiesz odnaleźć się gąszczu propozycji w sklepach AGD? Przychodzimy z pomocą. W naszym poradniku wyjaśniamy, czym różnią się zwykłe żelazko, żelazko z funkcją pary oraz stacja parowa. Podpowiadamy również, kto powinien zdecydować się do na taki, a nie inny sprzęt. Sprawdź, jakie masz możliwości.
Stacje parowe i żelazka z generatorem pary – co to jest?
Na początek wyjaśnijmy, jakie rodzaje sprzętów masz do wyboru – bo wbrew pozorom jest ich niemało. Najbardziej znanym i najczęściej wybieranym urządzeniem jest żelazko. Obecnie w standardzie niemal każdego modelu znajduje się dyspozytor pary. Żelazko ze stacją parową jest nieco bardziej skomplikowane – poza stopą służącą parowania w zestawie znajdziesz także osobną stację parową. Stosunkowo nowym wynalazkiem jest parownica czy też stacja parowa, pozwala ona prasować ubrania w pionie.
Dlaczego warto prasować parą?
O co cały ten hałas? Czy para w jakikolwiek sposób wpływa na proces prasowania? Oczywiście! Prasowanie parą jest nieporównywalnie szybsze i bardziej skuteczne. Co więcej – prasowanie parą jest bezpieczniejsze dla tkanin, ponieważ zmniejsza ryzyka przypalenia materiału.
Żelazko ze stacją parową vs. tradycyjne żelazko
Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami żelazek jest szybkość produkcji pary. Żelazko tradycyjne z mniejszą wyrzutnią pary średnio wytwarza 40-60 g/min, a przy uderzeniu pary – 150-250 g/min. Tymczasem stacja parowa stale wytwarza parę w tempie 120-125 g/min, a przy silnym, pojedynczym uderzeniu aż 400-600 g/min. Porównaj stacje parowe dostępne w Neo24 i wybierz tę, która będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza. Plusem żelazka parowego są niewielkie wymiary i stosunkowo niska cena.
Nie bez znaczenia jest również sposób prasowania. Tradycyjne żelazko wymaga stosowanie podstawki do prasowania, tymczasem stacja parowa umożliwia prasowanie w pionie. Dzięki niej odświeżysz bluzkę czy koszulę w kilka minut, bez potrzeby rozstawiania dodatkowego sprzętu. To świetne rozwiązanie, kiedy spieszysz się do pracy. Pamiętaj jednak, że stacja parowa to, poza bardziej zaawansowanym działaniem, również wyższa cena zakupu. Nie polecamy jej też do niewielkich pomieszczeń, ponieważ stacja parowa wymaga dodatkowego miejsca, w którym można ja przechowywać.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru żelazka?
Niezależnie od tego, na który model urządzenia ostatecznie się zdecydujesz, ważne jest, by zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych funkcjonalności. Należą do nich:
stopa
Materiał, z którego została wykonana, określa wytrzymałość żelazka. Najtańsze są żelazka z powłoką teflonową i aluminiową, które mają dobry poślizg, ale też słabą odporność na uszkodzenia. A każdy zarysowanie podstawy staje się miejsce do gromadzenia się brudu, co z kolei niszczy ubrania. Lepszym rozwiązaniem pod tym względem jest stopa ceramiczna, a w najdroższych modelach – szafirowa. Im niegroźne są nawet zamki czy guziki.
system odkamieniania
Korzystanie z wody do wytarzania pary łączy się z ryzykiem zakamienienia przewodów. Dlatego wybierając żelazko parowe, zwróć uwagę na jego system odkamieniania. Pamiętaj też, aby korzystać z wody destylowanej, pozbawionej minerałów.
Ja jednak zostaje przy starym dobrym żelazku, które zresztą i tak używam od święta 😛
nigdy nie rozważałam stacji parowej:)
Stacji parowej używam od ponad 11 lat, mam już drugą i nie wyobrażam sobie powrotu do żelazka, nawet najlepszego. To zupełnie inna jakość prasowania, a czas poświęcony na prasowanie zredukowany do połowy. Inne ważne parametry to ciśnienie pary, długość kabla od stacji do żelazka i wielkość pojemnika na wodę. Zdecydowanie polecam.
Miałam okazję testować stacją parową u mojej przyjaciółki i od tej pory jest to moje Marzenie, które mam nadzieję, wkrótce się spełni. 😊
Nie lubię prasować, taka stacja parowa wydaje mi się lepsza niż zwykłe żelazko 🙂