Bo liczy się czułość…To fundament

4

Nie ma miłości bez czułości. Głębokiego spojrzenia w oczy, zaangażowanych gestów, cierpliwości, gdy próbujesz po raz kolejny i następny. Bo czułość to barometr. Mówi o tym, jak bardzo i czy wystarczająco. Czy jeszcze jesteś tu, czy pływasz z myślami w obłokach. Czy jesteś zaangażowana, czy może już odeszłaś. Czułość to składowa każdego ważnego uczucia.

“Coś ci powiem na ucho: najważniejsza jest czułość. Ani jędrne pośladki, ani piękna dusza, ani księżyc w pełni.” A. Osiecka

Intymność to nie czułość

Intymność i czułość to nie to samo. Można być czułym, bez zadbania o intymność. I zadbać o intymność bez czułości.

czułość

Intymność to bliskość fizyczna w połączeniu z psychiczną. To dotyk, rozmowa, pocałunek.

Czułość to z kolei troska o drugą osobę. To dawanie. To odsłonięcie się, oddanie. Przestajesz stawiać mury, już się nie bronisz, jesteś sobą. Uczucie, według niektórych ekspertów, bardzo zaniedbane ostatnio. Ufasz, wierząc, że druga osoba będzie Cię dobrze traktowała i że Ty jesteś dla niej ważna. Jesteś w stanie się poświęcić, zrobić dla niej naprawdę dużo. Z drugiej strony to drobne gesty. To dojrzałość i samowiedza. Umiejętność kochania z oddaniem i pasją. Czułość w takim wydaniu łączy się z przywiązaniem, empatią, intymnością, zapewnia bezpieczeństwo i spełnienie.

Czułość łączy kochanków, ale też rodziców i dzieci. Czułość jest najlepszego rodzaju wsparciem dla dorastających dzieci.

Jeśli bliska relacja nie jest czuła, zazwyczaj bazuje na fałszu, manipulacji. Z drugiej strony jeśli czuły związek nie ma w sobie intymności, może być wymuszony.

Czułość bez intymności jest pusta. A intymności bez czułości zimna i wyrachowana. Czułość powinna nam towarzyszyć przez całe życie.

Co to znaczy być czułą?

 1. Być czułą to być delikatną dla tych, których się kocha.
 2. Komunikować się, kierując się sercem.
 3. Bycie cierpliwą i wytrwałą dla innych.
 4. Dawać z siebie wszystko.
 5. Zwracać uwagę, jak czuje się partner.
 6. Mieć z partnerem sekretne słowa, których znaczenie znacie tylko wy.
 7. Używać słów kodów.
 8. Robić wszystko, by po kłótni pogodzić się i znaleźć wspólny fundament porozumienia.
 9. Nie potępiać.
 10. Myśleć, co się mówi.
 11. Unikać bycia złośliwą.
 12. Przytulać, bo tego chce Twoje serce. Tak po prostu.

Czułość i intymność

Żeby związek był prawdziwy i aby przetrwał potrzebuje czułości i intymności. Jeśli jedna zaczyna słabnąć, druga też. A gdy nic lub nikt nie zatrzyma tego procesu, związek się rozpada.

Czułość pozwala płynąć uczuciu i nadawać prawdziwego sensu miłości. Sprzyja jej cisza i spokój. A zarazem pewność, że wszystko będzie ok.

“Nic w miłości nie jest małe. Ci, którzy czekają na wielkie okazje, by wyrazić swoją czułość, nie umieją kochać”. Laure Conan

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj