Dlaczego potrzebujesz spotkań z przyjaciółmi?

5

Może wydawać się nam, że jesteśmy samowystarczalne. Partner, rodzina to wszystko, czego nam potrzeba. Nie ma czasu dla innych. Zwłaszcza dla przyjaciół, którzy muszą poczekać na lepsze czasy. Niestety to tylko pozory. Odbierając sobie kontakty ze znajomymi (bo praca, bo zmęczenie, “brak czasu”), robimy sobie krzywdę. Tak, niech to wybrzmi. Kontakty z przyjaciółmi są nam po prostu potrzebne do szczęścia. Dlaczego?

Przyjaciel czy znajomy?

Tylko co jeśli nie masz przyjaciół, bo słowo to dla Ciebie znaczy za wiele i naprawdę nie ma nikogo, kogo mogłabyś tak nazwać? Nie szkodzi.

Wystarczą dobrzy znajomi. Tacy, z którymi możesz pogadać, pośmiać się i wyluzować. Na potrzeby tego artykułu będę stosować termin “przyjaciel”, Ty możesz rozumieć to jak “dobry znajomy”.

Lepiej z przyjacielem

“Wędrowanie z przyjacielem w ciemności jest lepsze niż chodzenie samemu w świetle” Helen Keller

Jesteśmy zajęci, zestresowani, uważamy, że nie mamy czasu, dlatego zaniedbujemy relacje, o które sami kiedyś zabiegaliśmy. Przyjaciele to rodzina, którą wybraliśmy sobie sami.

Ten akcent na “wybór” jest bardzo istotny. Przyjaciele są naszym odbiciem. Definiują nas i dookreślają. Nieodpowiednie osoby wokół ciągną nas w dół, wartościowe potrafią mocno nas zmotywować do dobrych zmian. Dlatego tak istotne jest, by mądrze dobierać sobie przyjaciół.

dlaczego potrzebujesz spotkań z przyjaciółmi

Przyjaciel poprawia…Twoje zdrowie

Badanie z 2019 roku pokazało, że wsparcie społeczne, jakie ma dana osoba jest równie ważne jak to, jak ona dba o zdrowie (zdrowo się odżywia, ćwiczy, itd.). Innymi słowy dobre relacje wpływają na nasze zdrowie – wzmacniają nas, dodają energii, chronią przed chorobami i…wydłużają życie. Mają bardzo ważny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.

Izolacja społeczna zwiększa ryzyko schorzeń przewlekłych i chorób psychicznych. Na jej skutek dochodzi na poziomie komórkowym do stanów zapalnych, które obniżają odporność.

Zdrowotne skutki SAMOTNOŚCI porównuje się do palenia 15 papierosów dziennie.

Media społecznościowe to nie to samo

Internet nie zastąpi nam wartościowych relacji. Nic nie jest tak dobre jak spotkanie twarzą w twarz.

Media społecznościowe, jak pokazują badania, są dzisiaj  pożeraczem czasu. Zamiast poprawiać jakość kontaktów i relacji, pogarszają je i wypaczają.

Dlaczego potrzebujesz spotkań z przyjaciółmi twarzą w twarz?

  1. Przyjaciel sprawia, że smutek jest mniejszy, a radość większa.
  2. Prawdziwy przyjaciel jest obok bez względu na wszystko. I to niezwykły dar.
  3. Jest jak kręgosłup moralny, który wskazuje Ci na co dzień kierunek i nie pozwoli pobłądzić.
  4. Przyjaciele pozwalają rozwijać umiejętności społeczne, co ma ogromne znaczenie w przypadku introwertyków.
  5. Mówią Ci prawdę z miłością.
  6. Przyjaźnie, gdy masz parę, korzystnie wpływają na Twoją relację miłosną. Pozwalają złapać oddech, dystans. Potrzebujesz nie tylko partnera, ale także przyjaciółki, z którą można pogadać i pośmiać się jak z dobrą znajomą.

5 KOMENTARZE

  1. Mamy paczkę we trzy, od 25 lat. Mężowie, potem dzieci, dołączyli do nas. Dbamy o to, aby spotykać się kilka razy w roku. A kontakt mailowy mamy codziennie. To bardzo ważne relacje, zgadzam się.

  2. W naszych czasach trudno znaleśc taką przyjaźń ale gdy się znajdzie bratnią duszę to odrazu serce się raduje mi też brakuje takiej osoby?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj