Choć w wielu kręgach ciąże po 40 nazywane są „geriatrycznymi”, to prawda jest taka, że jest ich coraz więcej. Coraz mniej dziwi widok dojrzałej kobiety z brzuszkiem, nawet jeśli zna się statystyki i ma się świadomość, że naturalne zajście w ciążę po 40 szacuje się jedynie na 7%. Życie nie przejmuje się liczbami, czasami decyduje za nas i ciążą zaskakuje. Innym razem jest efektem wieloletnich starań. Również za pośrednictwem in vitro po 40.
Problem niepłodności
Według statystyk WHO problem niepłodności dotyczy aż 80 milinów par na świecie. W Polsce z poczęciem dziecka kłopot może mieć nawet 1,5 miliona par, co stanowi 16% par w wieku rozrodczym.
Ciąża w dojrzałym wieku
Z punktu widzenia biologii najlepiej zachodzić w ciążę około 25 roku życia. W praktyce nie zawsze jest to jednak możliwe. Dzisiaj wiele kobiet plany dotyczące macierzyństwa mocno przesuwa w czasie. Najpierw priorytetem jest zbudowanie dobrej sytuacji materialnej i znalezienie odpowiedniego partnera, dopiero później ciąża. W praktyce często układa się tak, że o dziecko można się starać dopiero po 40 roku życia.
Jakie szanse daje in vitro u kobiet po 40?
Największe szanse na powodzenie in vitro mają młode kobiety. Wraz z wiekiem niestety jest tylko trudniej. Możliwość zajścia w ciążę dla kobiet po 40, jest uzależnione od konkretnego wieku. Z każdym rokiem, a właściwie miesiącem szanse niestety spadają.
Jak to wygląda, jeśli przyjrzymy się konkretom?
Między 40 a 42 rokiem życia szansa powodzenia in vitro szacuje się na około 10%. Oznacza to, że w ciążę zajdzie jedynie 1 kobieta na 10. Ryzyko niepowodzenia jest bardzo duże i wynosi 90%.
Niestety wraz z upływem czasu jest tylko gorzej. U kobiet w wieku 43 do 44 lat szansa na powodzenie zabiegu in vitro wynosi już tylko niespełna 5%.
Ogólna skuteczność zabiegów in vitro wynosi około 30%, według statystyk (Program polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Bydgoszczy w latach 2016-2019”) lub 20%, jak wskazują inne źródła (P. Marianowski, Zapłodnienie pozaustrojowe w leczeniu niepłodności, „Perinatologia, Neonatologia i Ginekologia” 2010, t. 3, z 2), są też dane, które informują o skuteczności bliskiej 40%. Można uogólnić, że szansa na ciążę z in vitro wynosi od 20 do 40%.
Wraz z wiekiem skuteczność in vitro jest coraz mniej obiecująca. Po 43 roku życia maleje do jedynie 5%. Potencjalna szansa na ciążę może być jeszcze niższa u kobiet i mężczyzn mających problemy zdrowotne i chorujących przewlekle.
Refundacja in vitro po 40
W Polsce można skorzystać z refundacji in vitro. Jeśli kobieta ma do 42 lat życia, może skorzystać z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia.
Dla kobiet do 45 roku życia z kolei dostępna jest refundacja, jeśli korzystają one z dawstwa zarodka lub oocytów.
Statystyki sobie…
Choć statystyki może nie zachęcają i nie wróżą szybkiego sukcesu na drodze do poczęcia dziecka, to warto spróbować. Nie jest to oczywiście łatwa droga, jednak marzenie o dziecku to najczęściej wystarczający powód, aby działać. Wiele kobiet, które się zdecydowały na in vitro w dojrzałym wieku, cieszą się potomstwem.
Dobra wiadomość jest też taka, że marzenie o posiadaniu potomstwa spełnia się niejednokrotnie nawet w dojrzałym wieku.