Kontakt z naturą jest nam potrzebny codziennie

3

Odeszliśmy od natury. Daleko, za daleko. I cierpimy na tym. Cierpią nasze ciała i umysły. Lato jest doskonałym momentem, by to zmienić i wrócić do Matki Natury. Zdjąć buty, odsłonić ciała, położyć się na piasku, podeptać boso po trawie, zanurzyć ciała w wodzie. Odetchnąć, otworzyć szerzej oczy, powdychać zapachy kwiatów i posłuchać śpiewu ptaków. Mamy gwarancję, że w kilka chwil znajdziemy się w całkiem innym świecie. I to jest ważne, bo dzięki temu relaksujemy się, jak nigdy. Kontakt z naturą jest nam potrzebny codziennie…

Kontakt z naturą

Na leniwo

Każdy ma inny sposób na odpoczynek. Jednak niezależnie, jaki wybierzemy, to natura zajmuje w nim ważne miejsce. Mogą być centra handlowe, dyskoteki, gwar i śmiech, ale dla kontrastu, a właściwie równowagi potrzeba też spokoju, spowolnienia, ciszy i odgłosów przyrody.

Potrzebujemy chwil, kiedy wracamy do korzeni, możemy odetchnąć pełną piersią i poczuć się jako mały element większej układanki. Natura w swoim majestacie, pięknie i ogromie różnych zjawisk zachwyca. Czyni też nas pokornymi, sprawia, że siadamy i…zaczynamy myśleć. Jak to możliwe, że wszystko trwa niezmiennie, a ludzie tak szybko się zmieniają, a potem odchodzą. Wydaje się nam, że jesteśmy panami, gdy tymczasem drzewa, skały trwają dłużej niż my. Cicho i bez krzyków, ale pewnie i budząc naszą pokorę.

Można leżeć na plaży i myśleć lub cieszyć się tym, że z naszej głowy wylatują zbędne myśli, mózg się oczyszcza, ciało resetuje. Pozbywamy się napięcia, stresu. Możemy w końcu na nowo poczuć, że żyjemy.

Liczne badania pokazują, że kontakt z naturą działa niezwykle relaksująco, terapeutycznie. Wystarczy popatrzeć na fale morskie, korony drzew, góry i po prostu być. Zachód słońca, blask ogniska, tak niewiele potrzeba…

Na aktywnie

Można spędzić też czas aktywnie. Natura jest doskonałym miejscem, w którym możemy wyzbyć się stresu, jeżdżąc na rowerze, biegając, pływając, wspinając się po górach.

Obecnie, nasze pokolenie, a także pokolenia młodsze spędzają mnóstwo czasu w pomieszczeniach, online, przed monitorami i ekranami. To niestety negatywnie wpływa na nasz wzrok, stan zdrowia. Dlatego apel jest prosty – wyjdźmy na zewnątrz, powróćmy do natury, a uspokoimy się i złagodniejemy.

Dzięki temu, jak pokazują badania:

 • zmniejszamy stres,
 • wyganiamy negatywne myśli,
 • przestajemy się zadręczać,
 • resetujemy się,
 • wzrasta nasza kreatywność,
 • rośnie nasz poziom zadowolenia,
 • zachowujemy wyższą uwagę,
 • mamy więcej optymizmu,
 • czujemy, że będzie dobrze,
 • lepiej radzimy sobie w kontaktach z innymi ludźmi,
  rośnie nasza empatia.

Badacze udowodnili, że wchodzenie w kontakt z naturą czyni nas zdrowszymi fizycznie i psychicznie. Działa nam to na dobre! Lato jest najlepszą porą roku, by to sprawdzić w najlepszy możliwy sposób i w maksymalnym wydaniu.

„Obserwując naturę, wiele możemy nauczyć się o spokoju, ona bowiem przypomina nam, że działają pewne prawa i wszystko im podlega. Pamiętając o tym, mamy poczucie komfortu, że jednak we wszechświecie panuje porządek. Równie bezskutecznie możemy próbować zmieniać kolejność pór roku czy efekty grawitacji, jak zmieniać skutki pogwałcenia praw natury w wymiarze ludzkim. Po prostu nie możemy sami dla siebie stanowić prawa, nie ponosząc przy tym żadnych konsekwencji. Cieszymy się spokojem i dobrą jakością życia tylko wówczas, gdy odkrywamy Podstawowe Prawa Życia i jesteśmy gotowi się im podporządkować”. Stephen R Covey „Najpierw rzeczy najważniejsze”, Poznań 2023

Przeczytaj – im mam więcej lat, tym bardziej doceniam kontakt z naturą

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj