Rocznik 1982 – czyli jak to jest mieć 40 lat…

1

Rocznik 1982, w roku, w którym to piszę – 2022 – przekracza magiczną granicę, pod tytułem – kończę 40 lat. Wszystko, co do tej pory 82 rocznik słyszał o czterdziestce poznał przed chwilą lub pozna wkrótce osobiście. I co się okazuje, fazie przejścia na bardziej świadomą stronę mocy mogą towarzyszyć silne emocje. Bo 40 lat nie kończy się przecież codziennie. Jaki jest 82 rocznik? I z jakimi wyzwaniami będzie musiał się liczyć?

rocznik 1982

Jaki jest rocznik 1982?

Przyszłaś na świat w czasach, kiedy bloki były szare, wszyscy mieszkali w niewielkich mieszkaniach, w których w każdym było to samo wyposażenie: meblościanka, fotel bujany lub tapicerowany na cienkich nóżkach, maty słomkowe na ścianach, tapety, boazeria, serwetki.

Ubrania były szyte przez znajome ciocie, swetry robione na drutach przez babcie. Każdy ubierał się skromnie, szafy były mniejsze, ubrań zdecydowanie mniej. Dziewczynki nosiły kolorowe frotki i getry z lajkry, na topie był kreszowy dres.

Zabawy też były prostsze, wystarczyły kapsle, puszki, kolorowe karteczki, gumeczki, piłka, patyk, czy wymarzona lalka – jedna, a nie dziesiątki. Do szkoły chodziło się z tarczą na ramieniu, większą paczką osób. Nikt nie miał komórki, a i tak każdy wiedział, jak się znaleźć. Starsze sąsiadki zapraszały na zupę po szkole, a wieczorem mamy krzyczały przez okno. Gdy nie powiedziało się „dzień dobry” sąsiadowi, to było spore przewinienie. Podobnie jak wpisanie ukradkiem oceny na przerwie w dzienniku, czy podrabianie podpisu mamy pod uwagą w dzienniczku. Na tablicy pisało się kredą, a nie pisakami, a na wakacje jeździło do pobliskiej miejscowości czy nad polskie morze. To była wyprawa, maluchem, z torbami pod nogami i na kolanach…

Przeczytaj o roczniku 81 i 80.

Co się dzieje w Polsce?

W roku 82 mamy w kraju stan wojenny. Ceny żywności wzrastają o 241%, a ceny energii o 171%. Organizowane są strajki przeciwko stanowi wojennemu i jego rygorom. Podczas demonstracji ulicznych reaguje ZOMO. Działacze trafiają na internowanie. 31 grudnia stan wojenny zostaje zawieszony.

11 września powstaje zespół Lady Pank, 25 września hitem staje się Autobiografia.

Rok 82 to czas niepewności, gorący pod względem politycznym. Mimo to, w Polsce rodzi się wiele dzieci. To tak zwany rocznik wyżowy, klasy liczyły nawet po 35 osób, w wielu regionach lekcje w szkołach odbywały się na zmiany.

Co innego przeżyć

Jeszcze nie tak dawno, bo dokładnie wtedy, kiedy miałaś około 15 lat osoby po 40 były dla Ciebie jednostkami na wskroś dojrzałymi, dorosłymi i poważnymi. Myślałaś o nich niemal w kategorii „dziadków”. Przecież to były dinozaury, które niewiele rozumiały, dziwnie patrzyły na świat i podejmowały nielogiczne decyzje. Gdzie był ich luz, chęć do zabawy? Nie, ich łączyło gadanie na nudne tematy, chodzenie w szarych strojach i spieszenie się do pracy. Kojarzyłaś ich z zasadami, normami, kazaniami. W pewnym momencie obiecałaś sobie, że nigdy, ale to przenigdy nie będziesz taka, jak oni…

I właśnie teraz sama stałaś się kobietą po 40. I czy pamiętasz, o czym tak gorąco myślałaś, gdy byłaś nastolatką? Czy nadal trzymasz się obietnic, które sobie składałaś, a może stałaś się taka, jaka sobie przyrzekałaś, że nigdy nie będziesz?

Popatrz na swoje dziecko

Jeśli jesteś mamą, to na rzeczywistość patrzysz inaczej. Chcesz być odpowiedzialna. I co najwyżej to Twoje dziecko, a nie ktoś przypadkowy, czy sumienie przed lat zarzuca Ci wprost, czy między wierszami, że się nie nadajesz. Córka czy syn próbuje Cię naprostować, jeśli świat dorosłych wszedł Ci za bardzo.

Może warto posłuchać tych słów i zrobić krótką wycieczkę w przeszłość, przypominając sobie, jaka byłaś przed laty?

Przecież sztuką jest nie tylko ogarniać, ale też czasami odpuścić, zrelaksować się, włączyć pauzę, odpocząć. I o tym właśnie po 40 coraz częściej będziesz sobie przypominać, patrząc na to, jak rzeczywistość szybko się zmienia. Właśnie teraz przyszedł czas na Ciebie.

Rocznik 1982

Dzieci urodzone w 82 roku były wychowane prosto, w poszanowaniu tradycyjnych wartości. Liczyła się skromność, ale też zaradność. Mało kto narzekał, uważano, że nauką, cierpliwością i systematycznością można osiągnąć naprawdę wiele. Bardzo liczyła się współpraca i pomoc sąsiedzka. Również dzieci trzymały się razem i mało kto był izolowany. Społeczność szkolna była wyjątkowo zgrana.

Ty jesteś odpowiedzialną, zaangażowana osobą, dla której liczy się współpraca i dobre relacje. Prawda? I lata, gdy będziesz kończyła kolejne 40te pokażą Ci jeszcze mocniej, co naprawdę w życiu się liczy…

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj