Strach przed spełnieniem marzeń

2

Marzymy o wielu rzeczach. I często dążymy do ich realizacji. Robimy naprawdę wiele, by spełnić swoje pragnienia. Bywamy w tym bardzo konsekwentne, uparte, zdeterminowane. Czasami jednak boimy się. Jest to strach przed spełnieniem marzeń. Dość abstrakcyjny w swojej formie, ale nie taki rzadki, jak mogłoby się wydawać…Dlaczego się pojawia i jak sobie z nim radzić?

Strach przed spełnieniem marzeń

Marzenia onieśmielają. Strach przed spełnianiem marzeń

Dlaczego odczuwamy strach przed spełnieniem marzeń? Powodów jest kilka. Jednym z nich jest onieśmielenie. Marzenia mają w sobie bowiem moc. Są piękne, nieskazitelne. Chcemy je spełniać, ale obawiamy się, że są poza naszym zasięgiem. One nas przyciągają i paraliżują jednocześnie.

Złodziejka. Strach przed spełnianiem marzeń

Boimy się tego, co będzie potem. Przykładowo jesteśmy przyzwyczajone do skromnego życia. I gdy nagle karty się odmienią, to czy będę umiała się odnaleźć w nowej rzeczywistości? Czy będę czuła się w niej swobodnie? A może będę miała poczucie, że jestem złodziejem, kimś nie na swoim miejscu.

Nie zasługuję na to

Czasami wierzymy, że nie zasługujemy na lepsze życie. Mamy wdrukowane gdzieś w głowie
przekonanie, że powinniśmy cieszyć się tym, co jest, nie skakać za wysoko, nie próbować się wybić…

Wierzymy, że liczy się skromność ponad wszystko, a nie śmiałe marzenie o wielkiej zmianie. Mamy w sobie poczucie, że nie należy się wychylać. Trzeba być pokorną, spokojną i skromną.

Wdrukowane nam przeświadczenie, że wielkie rzeczy zdarzają się wielkim ludziom (czytaj nie mi) jest bardzo silne. I my po prostu nie próbujemy.

Tak bardzo wierzymy, że próbując spełniać marzenia, przechytrzymy los, nasze fatum i to się na nas mocno zemści, jest tak ogromne, że wolimy nie robić nic lub robić bardzo niewiele, żeby nie pogorszyć swojej sytuacji.

Wierzymy, że każdy ma swoje miejsce i nasze jest na tych niższych, a nie wyższych szczeblach życia.

A co jeśli się nie uda?

Jest też zwyczajny lęk przed porażką. Rzucę się na realizację planów, będę spełniać marzenia, robić wszystko, żeby wybić się ponad wszystko, a mi się nie uda.

Nie dość, że odbiorę sobie marzenia – będę wiedziała, że ich nie spełnię i nie będę mogła chociaż pocieszać się ich wizją, zwyczajnie marząc. To jeszcze być może się ośmieszę. Usłyszę, że po co w ogóle zaczynałam, że każdy powinien znać swoje miejsce, itd.

Jak sobie radzić, gdy Twój problem to strach przed spełnianiem marzeń?

Jeśli odczuwasz strach przed spełnianiem marzeń, wsłuchaj się w niego. Postaraj się rozpoznać, czyj głos mówi w Twojej głowie, do kogo on należy. Być może to głos wymagającego rodzica, kogoś, kto próbował i mu nie wyszło, chcącego dobrze, ale jednocześnie ostrzeżeniami podcinającego Ci skrzydła?

Może to głos nauczyciela krzyczącego, że źle skończysz? Byłego partnera, który wyśmiewał Twoje inicjatywy?

Strach przed spełnianiem marzeń to tak naprawdę oznaka niskiego poczucia wartości. Syndrom charakterystyczny dla osób, które wierzą, że nie zasługują na więcej niż mają. Tylko praca nad sobą, nad tym, jak się postrzegamy, może nas uwolnić od tego typu lęku.

Niestety droga do uzdrowienia zazwyczaj jest długa i trudna. Mimo to warto podjąć walkę, by na wstępie nie ograbiać się z czegoś bardzo ważnego.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj