Wiesz, dlaczego ludzie Cię tak traktują?

17

Mówimy – nikt mnie tak naprawdę nie kocha. Albo – nikt nie szanuje. Nie jestem postrzegana jako ważna osoba. Mało kto liczy się z moim zdaniem. Ciągle mnie wykorzystują. Patrzą jak na dziwoląga. Zastanawiasz się, dlaczego? Dlaczego inni traktują Cię właśnie w taki sposób? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Dlaczego ludzie traktują Cię w ten sposób?

„Prawda jest taka, że ludzie, których spotykasz na swej drodze, będą traktować cię identycznie, jak ty traktujesz samą siebie.” – Miranda Kerr

To dlatego nie jesteś w stanie zmienić podejścia innych osób do siebie. Jedyne, co możesz zrobić to zmienić podejście do samej siebie. Dopiero wtedy, gdy zaczniesz inaczej patrzeć na siebie, inni będą postrzegać Cię inaczej. To aż tak proste?

 

Nikt mnie nie szanuje

Znowu wzięłaś na siebie za dużo? Zdecydowałaś się pomóc koleżance w pracy, chociaż wiesz dobrze, że jej problemy wynikają z tego, że zamiast przyłożyć się do pracy, ona woli plotkować przez telefon? Ale było Ci jej żal? Ona znowu przywdziała słodką minę, a Ty nie potrafiłaś odmówić? Chcesz być koleżeńska?

Albo w domu. Wymierzasz karę. Szlaban, bo Twoje dorastające dzieci mocno przegięły. Wiesz, że nie masz wyjścia. Muszą się czegoś nauczyć, przemyśleć swoje zachowanie. Jednak przychodzi wieczór i Ty się łamiesz, może byłaś za surowa, lepiej im odpuścić…po co psuć atmosferę w domu. Postanawiasz się wycofać się z wcześniejszej decyzji. Do tego przecież sama widzisz – dzieci sprytnie zaczęły nad Tobą pracować. Dobrze się zachowują, uśmiechają, przytulają i nawet poodkurzały…Odpuszczasz. Szkoda czasu na szlabany. Nie dziw się, że masz wrażenie, że mało kto Cię szanuje. Nawet Twoje dzieci.

Jeśli:

  • nie umiesz być asertywna,
  • nie umiesz odmówić,
  • nie jesteś konsekwentna,
  • nie dbasz o swoje samopoczucie i przede wszystkim usługujesz innym, taki jest finał.

Ludzie myślą o sobie. Nie o Tobie. Wychodzą z założenia, że instynkt samozachowawczy to rzecz absolutnie podstawowa. I Ty zwyczajnie powinnaś go mieć.

Dlatego skoro zgadzasz się pomóc, odwalasz za kogoś robotę, pracujesz coraz częściej i dłużej, by innych zadowolić, a do tego nawet nie piśniesz słowa, że jest Ci ciężko, mało kto pomyśli, by Cię odciążyć. Bo skoro sama się zgadzasz, znaczy się, że Ci to nie przeszkadza.

Zacznij być dobra dla siebie. To pierwszy i najważniejszy krok

Inni są dla Ciebie nie w porządku? Ciągle narzekasz na nielojalnych przyjaciół? Roszczeniowe dzieci? Męża, który niewiele z siebie daje?

Zacznij od siebie. Przestań się koncentrować na tym, jacy są dla Ciebie inni. Pomyśl o tym, jaka sama jesteś dla siebie.To w tym, jak traktujesz sama siebie, tkwi klucz do zachowań innych. Jeśli sama się nie szanujesz, nikt Cię nie uszanuje. Jeśli sama się nie kochasz, nikt Cię prawdziwie nie pokocha.

Zacznij sama o siebie dbać. Skup się na tym, by zmienić swój wizerunek…w swoich oczach.

“Zaskakujące jest jak wiele ludzi idzie przez życie nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi.” SIDNEY J. HARRIS

Takie to oczywiste. Dlaczego zatem mało kto to robi? Dlaczego tak trudno nam zacząć od siebie? Odpowiedź również jest prosta, jak recepta na sukces, bo praca nad sobą jest niezwykle trudna. Wymaga ogromnego trudu każdego dnia…

“Rozważ, jak trudno jest zmienić siebie, a zrozumiesz, jak znikome masz szanse zmienić innych.” Wolter

Dlatego, mimo że to koszmarnie trudne, zacznij od siebie. To jedyna szansa, by zmienić to, jak traktują Cię inni. Wysiłek się opłaci, a na nagrodę długo nie będziesz musiała czekać.

17 KOMENTARZE

  1. Święte słowa. Jeśli nie stawia się granic, to wtedy bardzo często tak jest. Ludzie potrafią nadużywać czyjejś dobroci, czego brakuje dla siebie. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  2. Ja mam problem z asertywnością. Wkurza mnie jak pani w sklepie wypłaca pieniądze, a za moment bierze do tej samej ręki bułki, które chciałam kupić. Zamiast zwrócić uwagę, biorę i więcej nie wracam do tego sklepu 🙂

  3. Podpisuję się pod tym wpisem rękami i nogami 🙂 cóż, jeśli my sami traktujemy siebie źle i bez należytego szacunku, to skąd inni mieliby nas szanować? Dlaczego mają nas lubić skoro mu samych siebie nie lubimy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj