Zacznijmy czytać! To naprawdę ważne

0

Polacy są znani na świecie z tego, że są pracowici. Mogłabym wymienić tu też inne powody naszej światowej sławy, ale nie w tym rzecz. Bo ma być o pozytywach. Czy mówi się o nas również to, że jesteśmy mądrzy, wszechstronni, szczególnie utalentowani? Albo że czytamy dużo książek? No nie… Bo czytamy wyjątkowo mało. Na tle innych krajów europejskich,
szczególnie mało. I ma to liczne, negatywne konsekwencje. Niestety…

Zacznijmy czytać! To naprawdę ważne

Nie czytamy książek

Nawet połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki w ubiegłym roku. To bardzo zły wynik.

Oznacza, że 50% Polaków w ogóle nie czyta książek. Żadnych. Ani mądrych, inspirujących, zmieniających myślenie, ani rozrywkowych, powstałych tylko po to, by uprzyjemniać czas. Ani krótkich, ani długich. Żadnych.

Połowa Polaków nie czyta w ogóle. Ani książek papierowych, ani w wersji cyfrowej. Najprawdopodobniej swoją wiedzę o świecie czerpią z telewizji i internetu, wybierając krótkie i niskiej jakości przekazy. A że niestety jesteśmy tym, co jemy i jesteśmy tym, co czytamy, to skutki tego są opłakane. Widać je gołym okiem. Zwłaszcza w sytuacjach przełomowych, gdy trzeba podjąć ważne przełomowe decyzje, wpływające na całe nasze życie.

Kto zatem czyta?

Jedną książkę w roku czyta średnio 44% Polaków. 5 i więcej książek w roku tylko około 17% z nas. Pięć książek to średnio jedna książka na dwa miesiące.

Mało. Jednak tyle (lub więcej) wybiera dla siebie 17% Polaków. Statystyki są zatem mocno niepokojące.

Czytają zwłaszcza kobiety. Dużo rzadziej po książki sięgają mężczyźni. Nawet 64% panów nie czyta książek w ogóle.

“Do łóżka zabieraj dobrą książkę albo kogoś, kto ją przeczytał…”

Czy jest światełko w tunelu?

Okazuje się jednak, że są i dane optymistyczne, które pokazują wzrost czytelnictwa wśród młodzieży. To cieszy. Nie do końca jednak entuzjazm wzbudza fakt, że młodzi ludzie rzadko sięgają po klasykę, czy dobre książki.

Najczęściej czytają pozycje kontrowersyjne, po które tak naprawdę nie powinni sięgać: pełne wulgaryzmów i niskich zachowań, z przykładami, które są antyprzykładami, a nie drogami, po których warto kroczyć. Nowoczesna literatura często ma bowiem bardzo niewiele wspólnego ze sztuką.

Co daje czytanie?

Tymczasem warto czytać. Narody czytające zmieniają świat. Żyją w bogatszych miastach. Są szczęśliwsi. Dlaczego?

Powodów jest sporo:

  • Czytanie ubogaca nasze życie.
  • Zwiększa nasze życiowe doświadczenie.
  • Jest spotkaniem z drugim człowiekiem.
  • Pokazuje czyjś pogląd na świat.
  • Wzmacnia inteligencję emocjonalną.
  • Uczy oceny sytuacji.
  • Uwrażliwia.
  • Uczy porozumiewania się z ludźmi.
  • Poszerza horyzonty.
  • Rozwija słownictwo.
  • Uczy myśleć.
  • Poprawia koncentrację.
  • Inspiruje.
  • Pomaga osiągnąć sukces.
  • Ćwiczy umysł i pamięć.
  • Czytanie relaksuje, uspokaja, pomaga zminimalizować stres.
  • Zwiększa poziom IQ.

Czytajmy

Nawyk czytania wynosi się z domu. Jeśli rodzice czytają, najpewniej dzieci też będą. Nie są potrzebne tu żadne zapewnienia, przekonywanie, zmuszanie.

Wystarczy przykład. Tylko tyle.

Czytanie jest ważne dla całej rodziny. Warto sięgać po książki i o nich później rozmawiać. To bardzo zbliża do siebie. Pomaga porozmawiać „bezpiecznie”, hipotetycznie o trudnych tematach. Sprawia, że można ciekawie, niebanalnie spędzić razem czas. Mądre książki pokazują, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia.

Książka jest najlepszym prezentem. Warto ją wręczać osobie, którą kochamy.

Również wyrabianie nawyku prezentowania sobie literatury w rodzinie ma ogromny potencjał na przyszłość.

Czytelnicy na świecie

Najwięcej czytają Hindusi. Przeciętny mieszkaniec Indii spędza każdego dnia aż 1,5 godziny na czytaniu. W Europie wyjątkowo dużo czytają Czesi i Rosjanie. Lepszymi czytelnikami od nas są również Szwedzi, Francuzi i Węgrzy.

Polacy nie zajmują ważnej pozycji na liście czytelników. Gdy już sięgają po książki to przede wszystkim dla przyjemności, w mniejszym stopniu do nauki, czy poszerzenia horyzontów, rozwoju osobistego. W Polsce najchętniej wybierana jest literatura kryminalna, detektywistyczna, sensacyjna, thriller, thriller psychologiczny.

Tymczasem na rynku książek jest literatura wyższej jakości, taka, która ma głębię. W przeciwieństwie do powszechnie wybieranych książek są również takie, które pozwalają zmienić życie, doskonalą, uwrażliwiają, inspirują, uczą.

Ich lektura nie zawsze jest łatwa i przyjemna. Jednak każdorazowo jest na pewno cenna. Dlatego warto czytać. Nie tylko lekkie i proste pozycje…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj