Zmiana figury po 40 – na gorszą? Nie, na lepszą!

4

Nie można mówić o normie. Jednak już o sporym zagrożeniu jak najbardziej. Stąd rodzi się pytanie. Czy tak musi być. Dlaczego zmiana figury po 40 to dla wielu kobiet problem? Czy jesteśmy na nią narażone? Zmuszone? A może da się coś z tym zrobić? I zamiast narzekać, że wygląda się gorzej, to wbrew wszystkiemu – poczuć się lepiej samej ze sobą?

Zmiana figury po 40

Po 40 ciało nie wybacza. Zmiana figury po 40

Jak zatem wyglądać lepiej po 40?

Oczywiście recepta wydaje się być prosta. Mniej jeść i więcej się ruszać. I tu wiek nie ma nic do rzeczy. Da się schudnąć niezależnie od metryki (przeczytaj więcej).

Z drugiej strony to, że się da to jedno, a to, że to często trudne – to drugie. Gołym okiem można obserwować, że kobiety mają z tym problem. Wiele nie może utrzymać sylwetki i tyje. Nie każda dlatego, że je bez opamiętania, wiele dlatego, że je tak jak wcześniej – i to wystarczy!

To co przed 40 uchodziło płazem, po 40 już nie jest tak łatwo tolerowane przez nasz organizm.

Dlaczego tak się dzieje?

 • Możesz jeść tak, jak dotychczas i tyć.
 • Mieć mniej energii.
 • Zauważać u siebie spadek masy mięśniowej i wzrost ilości tłuszczu.

Dlaczego?

Powodem jest zmieniona gospodarka hormonalna. Spada ilość estrogenu, co oddziałuje na cały organizm. Po drugie spowalnia metabolizm, co może być główną przyczyną przybierania na wadze. Czy jesteś na to skazana?

Oczywiście nie.

Zmiana figury po 40 – tak, ale na lepsze?

Wiele zależy od Ciebie.

Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Trudno mieć szczupłą figurę, jeśli:

 • jesz tłusto i słodko,
 • nadużywasz soli (która powoduje wzdęcia i zatrzymanie wody w organizmie),
 • podjadasz,
 • mało się ruszasz,
 • jesz mało warzyw,
 • żywisz się fast foodami i żywnością wysoko przetworzoną,
 • za mało śpisz,
 • stresujesz się i nie masz dobrego sposobu na stres.

Potraktuj czas po 40 jako wyzwanie do tego, by lepiej zadbać o siebie. Zwracać szczególną uwagę na to, co i kiedy jesz. Zacząć traktować swoje ciało z szacunkiem. Rozpieszczać się, dbając o systematyczną aktywność fizyczną, a także decydując się, od czasu do czasu lub systematycznie, na specjalistyczne zabiegi na ciało.

Jak dbać o siebie po 40? Ćwicz

Pytasz, jak dbać o siebie po 40?

Podstawa to codzienna aktywność fizyczna. Zwróć uwagę na to, by wzmacniać swoje mięśnie i poprawiać ruchomość stawów. Zadbasz w ten sposób nie tylko o lepszy wygląd, ale także zdecydowanie korzystniejsze samopoczucie.

Nie omijaj mięśni Kegla. Tak, tych na dole, które jeśli są mocne, chronią przed nietrzymaniem moczu, wpływają też na większą satysfakcję w łóżku. Nie ma co się wstydzić, czy udawać, że tematu nie ma. Z wiekiem wysiłkowe nietrzymanie moczu podczas kichania czy śmiania się jest coraz częstsze, systematyczne wykonywanie prostych ćwiczeń pozwala ograniczyć ten problem.

Co możesz jeszcze zrobić?

Zmiana sylwetki po 40 nie musi nastąpić, a jeśli nawet to na lepsze. Jednak by rzeczywiście wspomóc swój organizm, trzeba się nieco postarać. Wyjść z optymizmem do zadania, wsłuchać się w swoje ciało, skupić na tym, że dba się o nie dla zdrowia. Piękny wygląd to niejako efekt uboczny starań o lepsze zdrowie.

Spójrz na to w ten sposób. Robisz to dla siebie.

Żyj zdrowo.

Przede wszystkim należy systematycznie jeść – co 3 godziny. Każdy posiłek należy skomponować starannie, zwracać uwagę, by był on pełnowartościowy, zawierał warzywa, produkty pełnoziarniste, dobrej jakości białko. Nie bagatelizować wagi „niewielkich dodatków” – ziaren, nasion, kiełków, dobrych olejów.

Ogólna zasada, by jeść co 3 godziny nie zawsze się jednak sprawdza, dla niektórych osób nie musi być korzystna, na przykład dla osób z insulinoopornością. Jeśli insulina jest na wysokim poziomie po 2 godzinach, to powinno się jeść rzadziej, na przykład co 4 godziny. W przypadkach, gdy cierpimy na choroby lub dysfunkcje – indywidualne podejście jest po prostu niezbędne.

Po drugie spożywaj dobrej jakości białko. To ważne, bo białko doskonale wpływa na metabolizm. Potrzeba wiele energii do jego strawienia. I w tym właśnie tkwi jego moc!

Po trzecie do każdego posiłku jedz warzywa, które pozwalają odkwasić dietę, zmieniając jej charakter na bardziej zasadowy.

Co jeszcze? Dbaj o suplementy diety – witaminę D, kwasy omega 3 i w razie potrzeby witaminy z grupy B

Zmiana sylwetki po 40 nie musi oznaczać przytycia i uczucia bycia ociężałą. Możesz po 40 zmienić sylwetkę na lepszą. Tylko czy jesteś gotowa na wyzwania z tym związane?

Sylwetka, sylwetka po 40, zmiana sylwetki po 40, jak dbać o sylwetkę, jak się odchudzać po 40, odchudzanie po 40

4 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj