Choleryk. Pokrzyczy i przejdzie mu, a Ty trawisz jego akcje tygodniami

2

Choleryk to typ osobowości, z którą trudno żyć. Zwłaszcza jeśli jesteś osobą wysoko wrażliwą. Wtedy każdy wybuch, krzyk, awantura trafiają do Ciebie z ogromną mocą. Choleryk oczyści się z emocji, a Ty całe jego bagno bierzesz na siebie. I zaczynasz trawić przez następne dni. To pułapka, która pochłania radość życia i odbiera energię.

Choleryk

Choleryk znany z tego, że wychodzi z siebie

Choleryk to typ osobowości, która z jednej strony jest nieustraszona, zdeterminowana, pewna siebie. Lubi konkurować i wygrywać. Ma mocny charakter i nie da sobie w kaszę dmuchać. Z drugiej strony jest bardzo podatna na złość i bardzo szybko wychodzi z siebie.

Gdy jest wściekła, traci kontrolę nad swoim zachowaniem. Może mówić i robić przykre rzeczy. Po tym, jak ochłonie, na swój sposób przeprasza. Rzadko wprost, najczęściej staje się potulna jak baranek i pomocna. Sprząta w domu, przygotowuje posiłki, przytula się,
zachowuje się taj, jakby nic się nie stało. Ona jest spokojna, a w Tobie najprawdopodobniej nadal siedzi to, co zdarzyło się przed chwilą. Ty jeszcze pamiętasz, ona już nie.

Szybko mija mu złość

Cholerykowi szybko mija złość. Nic dziwnego. Gdy już porzuca piorunami, wyżyje się, wykrzyczy, to przychodzi do niego ukojenie. Spokój. On się pozbył balastu.

Nie ma jednak świadomości, że jego emocje nie zniknęły. Bo w trakcie swojego „ataku” przekazał je innym osobom. Często atakując na oślep, zranił tak, że mocno zabolało.

Wykorzystywanie ludzi

Choleryk ma tendencję do bezpośredniego wykorzystywania ludzi. Nie tylko poprzez obarczanie ich swoimi emocjami, co bywa mocno raniące, ale także z powodu swojego ukierunkowania na cel.

Choleryk nie ma w sobie zbyt wiele empatii. Idzie do celu za wszelką cenę, po trupach. Jeśli po drodze musi kogoś zranić, nie przejmuje się tym. Cel uświęca środki. I on wie, że czasami są ofiary. Także no trudno.

Uwielbia rządzić. Jest jak dyktator, który zawsze wie, co należy zrobić. Nie bierze pod uwagę, że ktoś może mieć inną wizję przyszłości i może się sprzeciwić. Przecież on wie najlepiej, co w danej sytuacji należy zrobić. Więc siedź cicho i słuchaj.

Jeśli masz inny pomysł, to stajesz się z automatu wrogiem. Choleryk nie będzie z Tobą dyskutował. Nie popierasz jego planu działania, zatem musisz się przygotować na jego złość.

Nawet cię w spokoju nie wysłucha. Będzie przerywał, okaże swoją niecierpliwość. Rozmowa z nim to prawdziwa udręka.

Jak sobie radzić? Jak żyć z cholerykiem?

Życie z cholerykiem nie jest proste, jednak możliwe. Można sobie radzić na wiele sposobów.

  •  Kupić stopery do uszu. I korzystać z nich zawsze, gdy choleryk ma gorszy dzień. Pomoże to nam nie słyszeć i nie wiedzieć.
  • Zmotywować choleryka, żeby wyładowywał swoje frustracje przy pracach fizycznych, na bieganiu czy siłowni.
  • Zbudować w sobie dystans. I brać zachowanie choleryka lekko, żartobliwie.
  • Zadbać o siebie. Redukować swój stres, nauczyć się relaksować.
  • Zmotywować choleryka, żeby poszedł na terapię.

Choleryk to ciężki człowiek. Wybuchowy, niecierpliwy, zbyt pewny
siebie, konfliktowy. Jak sobie z nim radzić? Jak z nim żyć?

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj