Cytaty o małżeństwie – na ślub, na rocznicę, na co dzień

12

Mówienie o miłości sprawia wielu trudność. Podobnie jak ubranie w słowa tego, z czym wiąże się małżeństwo. Można oczywiście powiedzieć żartobliwie, że wraz z założeniem obrączek kończy się bajka, a zaczyna życie. Często trudne, szare i monotonne…Można też potraktować temat nieco bardziej poważnie, a czasami nostalgicznie. Oto najpiękniejsze cytaty o małżeństwie.

Cytaty o małżeństwie – dom w ciągłej budowie

“Małżeństwo jest jak dom w ciągłej budowie, każdego roku spostrzega się nowe pokoje. Pierwszy rok po ślubie to chatka, po dwudziestu siedmiu latach powstaje wielka, pełna zakamarków rezydencja. Muszą w niej istnieć ciemne kąty i przestrzeń do magazynowania rzeczy, większość z nich jest zakurzona i opuszczona, w niektórych spoczywają nieprzyjemne relikty, o jakich wolałoby się nie wiedzieć, dopóki się ich nie znajdzie.”
Stephen King

Wady w małżeństwie

“W małżeństwie ważne jest dobrać się nie tylko zaletami, ale i wadami” Magdalena Samozwaniec

A jednak czytanie w myślach?

“Szczęśliwe małżeństwo to takie, w którym mąż rozumie każde słowo, którego żona… nie wypowiedziała.”

Zgodne małżeństwo

“Małżeństwo jest zgod­ne, kiedy żona pa­nuje nad mężem, a mąż nad sobą”. Zdzisław Dolatowski

Cytaty o małżeństwie. Ludzie się zmieniają

“W małżeństwie ludzie się zmieniają. Przestają myśleć pięknie, zaczynają myśleć mądrze.” Wincenty Styś

Cytaty o małżeństwie: wytrwałość i cierpliwość

“W małżeństwie trzeba mieć piekielną wytrwałość i anielską cierpliwość”. Aldona Różanek

Cytaty o małżeństwie: przyznać się do błędu

„Mężczyzna, który przyznaje się do błędu, mając rację – to żonaty.” Edmund Campion

Ciągła walka

“W małżeństwie powinno się walczyć bezustannie przeciwko potworowi, który pożera wszystko: przyzwyczajeniu” Honoriusz Balzac

Dzień po dniu

“Ale może właśnie do tego wszystko się sprowadza. Do miłości, która nie jest falą namiętności, lecz decyzją, by poświęcić się czemuś, komuś, niezależnie od tego, jakie przeszkody stoją nam na drodze. I może podejmowanie tej decyzji wciąż, dzień po dniu, rok po roku, mówi więcej o miłości, niż gdyby w ogóle nie było trzeba stawać przed takim wyborem.” Emily Giffin “Sto dni po ślubie”

 

Stale się zakochiwać…

“Ale jak tobie i tacie się to udało, mamo? Jak to się stało, że kochaliście się przez całe życie? Jak to się stało, że wasze małżeństwo było cały czas udane?
Mama nie musiała się nawet nad tym zastanawiać.
– Trzeba się stale zakochiwać – powiedziała. – Musisz się po prostu stale zakochiwać w tej samej osobie.” Tony Parsons “Mężczyzna i żona”

Cytaty o małżeństwie

Gdy mężczyzna…

“Gdy mężczyzna otwiera przed żoną drzwi samochodu, możesz być pewna tylko jednej z dwóch rzeczy: albo samochód jest nowy, albo żona.” Emily Giffin – Siedem lat później

Recepta na idealne małżeństwo?

“A na poważnie – nie ma recepty na idealne małżeństwo czy związek. (…) Są jednak pewne prawidłowości, “pewniaki”, które powtarzają się w większej części populacji. W kwestii osobowości partnera należą do nich: dojrzałość psychiczna, bogata osobowość, refleksyjność, wytrwałość, poczucie humoru, przyjacielskość, umiejętność rozładowywania konfliktów i napięć, system wartości, stawianie wymagań – sobie i partnerowi. Gdy myślimy o balansie między kobiecością a męskością, powinna być odczuwana wzajemna atrakcyjność. Bardzo mocno (bez względu na to, jak bardzo są one stereotypowe) liczą się u kobiety następujące cechy: inteligencja, praktyczność, zdolność do samokontroli, kierowanie sprawami gospodarstwa domowego, dbanie o siebie, kokieteria, wdzięk, macierzyństwo. U mężczyzn: refleksyjność, stałość, umiejętność bycia partnerem, niezależność, ciepło uczuciowe, pasja, siła woli i przekonań. Natomiast dla sfery seksualnej dobrze jest, kiedy obie strony mają podobne temperamenty, wspólne mieszkanie (najlepiej duże i z wielkim łóżkiem). Dobrze by było, gdyby aktywnie spędzali wspólny czas. Jeżeli nie nudzą się w swoim towarzystwie i wzajemnie się wspierają – to dobrze wróży. A jeszcze lepiej kiedy mają demokratyczny podział obowiązków i kompetencji. Idealna sytuacja zdarza się także, gdy i kobieta, i mężczyzna wyszli z podobnych domów, w których rodzice mieli szczęśliwe związki, panowała w nich dobra atmosfera, dzieciom były stawiane wymagania na miarę ich możliwości, ale otaczano je ciepłem i zrozumieniem.”
Zbigniew Lew-Starowicz “O mężczyźnie”

Przeczytaj najpiękniejsze cytaty o miłości.

12 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj