Mądra teściowa się nie wtrąca

0

Bycie teściową nie jest proste. Wiele kobiet „obsadzonych” w tej nowej roli popełnia mnóstwo błędów. Jednym z powszechniejszych jest wtrącanie się. Tymczasem mądra teściowa się nie wtrąca. Dlaczego to tak ważne?

Mądra teściowa się nie wtrąca

Mądra teściowa umie milczeć

Umiejętność milczenia jest wysoko ceniona. Zwłaszcza w trudnych momentach. Gdy w grę wchodzą kontrowersje i trudno o jednoznaczną ocenę, wtedy lepiej milczeć.

W ogóle nauczyć się nie oceniać. Nie krytykować. To sztuka. Starać się zrozumieć. Wyciągać wnioski, patrząc na całokształt, a nie tylko wycięty fragment. Traktować rzeczywistość całościowo, rozumieć jej złożoność. Z wiekiem korzystać ze zgromadzonej mądrości. Pamiętać, jak to było przed laty, starać się przypominać te trudności, które były dla nas wielkim wyzwaniem.

Mądra teściowa nie jest już taka skora do ocen. Umie milczeć. Wie, że często prawda nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Trzeba nieco się natrudzić, żeby do niej dotrzeć.

Daje wsparcie

Prawdziwe wsparcie jest cenniejsze od setek pustych słów. Wsparcie objawiające się w szczerej postawie, gotowości zaakceptowania, że młodzi mają swoje życie. Lepiej stać z boku i wspierać z bezpiecznej odległości niż przekroczyć niewidzialną barierę i wkroczyć w czyjeś życie zbyt mocno.

Pozwala na podejmowanie samodzielnych wyborów

Mądra teściowa wie, że każdy musi żyć swoim życiem. Żeby życie było jego, musi podejmować decyzje. Musi wybierać. Każda decyzja ma bowiem swoje konsekwencje. I to są czyjeś konsekwencje.

Nie da się przeżyć za kogoś życia. Nawet jeśli uważamy, że wiemy, co jest dla drugiej osoby najlepsze, to możemy być w błędzie. Prawdziwa miłość to umożliwienie innym decydowania. Pozwolenie, by druga osoba żyła po swojemu. Akceptowanie czyichś wyborów.

Jeśli córka czy syn wybrali takiego a nie innego partnera, to znaczy, że coś w nim jest. Nie zawsze to „coś” widzimy, ale to nie powód, by dany wybór negować.

Wie, że bywa ciężko

Mądra teściowa wie, że życie bywa ciężkie. I na pewno nie chcemy w nim zbędnych kłopotów. A takimi są pretensje i niezrozumienie ze strony rodziny. Dom powinien być bezpieczną przystanią, miejscem w którym czujemy się akceptowane w pełni, w którym nie musimy wciągać brzucha i nienaturalnie prostować pleców. Możemy czuć się
swobodnie i swojsko.

Teściowa wie, że młodzi miewają naprawdę sporo wyzwań. Dlatego swoją osobą robi wszystko, by nie wprowadzać zbędnego zamieszania.

Mądra teściowa się nie wtrąca

Ile związków rozpadło się przez teściową? Sporo. Potwierdzają to doświadczenia par na całym świecie. Jest wiele takich kobiet, które przegrały z teściową. Bo były zbyt słabe, nieodpowiednie, zbyt różniły się od idealnego pierwowzoru.

Jak komentują sprawę same teściowe? Te co niewiele rozumieją w jednoznaczny, łatwy do przewidzenia sposób. Coś w stylu – „Nie nadawała się. Znajdziesz sobie inną”. Bez refleksji o swoim udziale w temacie. Winna jest ona. Ta trzecia, co ośmieliła się wejść między
syna a mamusię. A synuś? Grzecznie potakuje, wiadomo. Zgadza się z
mamą. Przedstawienie trwa.

Jak być mądrą teściową? Mądra teściowa to ta, która umie milczeć i
odpuszczać. Nie bierze wszystkiego do siebie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj