Co boli po 40?

5

Czas bywa łaskawy lub nie. Dla jednych 40 to tylko liczba, dla innych moment, kiedy człowiek zaczyna się sypać, bo złoty okres życia ma już za sobą. Co boli po 40? I dlaczego właśnie to?

Co boli po 40? Ból pleców po 40

Po 40 często bolą nas plecy. Powodów jest całe mnóstwo – zaczynając od pracy siedzącej, małej ilości ruchu, a kończąc na zmianach zwyrodnieniowych. Zmiany zwyrodnieniowe dotyczą nawet połowy czterdziestolatków. Statystyki są nieubłagane, bo aż co piąta osoba po 40 ma z powodu zmian wynikających z wieku problemy z poruszaniem i ruchliwością stawów. Niestety problem jest szczególnie duży u kobiet, i co istotne – zmiany zwyrodnieniowe są nieodwracalne. Nie można ich cofnąć. Co boli po 40?

Co boli po 40?

Co robić, gdy boli?

Oczywiście ruszać się. Może wydawać się to niedorzeczna rada, ale jednak warto wziąć ją do serca. Rekreacyjna aktywność fizyczna pozwala zachować młodość na dłużej i spowalnia wystąpienie zmian zwyrodnieniowych. Postawa to chodzenie, bieganie, ruszanie się. Dobrze działa terapia wodna, masaż w wodzie, ciepłe kąpiele lecznicze.

Warto przyjrzeć się swojej diecie. Należy unikać czerwonego mięsa, żywności wysoko przetworzonej, nadmiaru cukru. Niekorzystnie działają dania smażone, grillowana i wysoka zawartość tłuszczy trans.

Należy sięgać po zdrowe białko i żywność działającą przeciwzapalniekurkumę, jarmuż, marchew, buraki, cebulę, szpinak, nasiona strączkowe.

Ból głowy po 40

Po 40 wiele kobiet ma również problem z bólem głowy. Tu również Powodów może być wiele. Warto wspomnieć o zmianach hormonalnych, które bardzo często występują po czterdziestce. Spada poziom estrogenu i progesteronu. Dochodzi do powolnego wygaszania jajników. Wszystkie te zmiany sprawiają, że pojawia się charakterystyczny pulsujący dyskomfort.

Ból brzucha po 40. Co boli po 40?

Niestety boli też centrum dowodzenia znajdujące się w brzuchu. Coraz częściej zauważa się u siebie problemy trawienne. Narzeka się na skutki działania stresu. Po 40 bardzo często występuje zespół jelita drażliwego, nadkwasotość.

Zaskoczeniem dla niektórych może być to, że ujawniają się alergie pokarmowe czy nietolerancje. Nie są one charakterystyczne dla małych dzieci, czasami diagnozuje się je u dorosłych. Na przykład wtedy, kiedy ujawniają się u potomków. Po latach wtedy się okazuje, że jednak pewien sposób jedzenia szkodził. Nie był odpowiedni. Jednak kropki zaczęło się łączyć później.

Co boli po 40?

Niestety po 40 mogą zaczynać się kłopoty zdrowotne. Także u osób, które wcześniej ich nie doświadczały. Każdy układ może wywoływać dyskomfort – układ trawienny, oddechowy, nerwowy.

Boleć może głowa, brzuch, plecy, kości. Jeśli ból jest trwały, stale nawraca, ważne jest, by zdiagnozować problem i udać się do specjalisty.

5 KOMENTARZE

  1. U mnie się zaczęły już zanim poszłam do szkoły, więc jestem zaprawiona w boju 😉 Aż boję się wspominać, żeby znów się coś nie odezwało. To już nie są zwykłe dolegliwości, ale hardcore 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj