Metoda szarego kamienia. Na trudne osoby

11

Trudne, toksyczne osoby lepiej sobie odpuścić. Dla własnego spokoju i komfortu życia. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Czasami jesteśmy zwyczajnie na pewne osoby skazane i musimy jakoś (z akcentem na jakoś) z nimi żyć. Wtedy najlepiej sprawdza się metoda szarego kamienia. Dlaczego jest skuteczna i na czym dokładnie polega? Warto ją znać, bo naprawdę ułatwia życie.

Technika szarego kamienia

Bardzo skuteczna na trudne osoby, które próbują złamać nasze dobre samopoczucie i zakłócić spokój ducha jest technika szarego kamienia (Gray Rock Technique). Niepozorna jak sama nazwa wskazuje. Jej fundamentem jest uczynienie trudnej relacji tak nudnej, jak szary kamień, który mijamy każdego dnia i nie zwracamy na niego uwagi. Ma być pospolicie, mdło, bez emocji.

Wszystko po to, by narcyz, toksyk uznał, że nie ma sensu się do nas odzywać, mącić w naszym życiu, bo to nic nie da. Ma stracić nami zainteresowanie. Zrezygnować z dramatów, walk, mieszania w naszym życiu, prób namówienia nas na powrót, czy metod, które mają utrudnić nam budowanie życia bez niego.

metoda szarego kamienia

Rozstanie z narcyzem nie jest łatwe. Często będzie on robił wszystko, by nas złamać, upokorzyć, pokazać, jak mało jesteśmy warte, będzie manipulował i wodził nas i otoczenie za nos.

Żeby uchronić się przed takimi akcjami, wystarczy zabrać toksykowi zabawki. Niech się znudzi zanim tak naprawdę się rozkręci. Uzmysłowi sobie, że z nami nie będzie miał już rozrywki, że lepiej po prostu sobie iść, poszukać innej ofiary.

Tak, jak szary kamień jest nudny, nijaki, tak ewentualne kontakty z nami mają się takie stać. Jak flaki z olejem.

Metoda szarego kamienia. Nie obdarzaj uwagą

Dla narcyza liczy się reakcja. Jakakolwiek, nawet wkurzenie, rozpacz, buntowanie się. Nawet dramatyzowanie jest nagrodą. Nie ma znaczenia, jak reagujesz, ważne, że to robisz. Wtedy narcyz wie, że ma nad Tobą kontrolę i może się Tobą bawić.

Jedyny sposób walki z toksykiem, z którym nie możesz zakończyć relacji w pełni jest zachowanie spokoju i unikania obdarzaniem uwagą.

Jak to zrobić?

 • Nie zadajesz pytań.
 • Nie dajesz się wciągać w pogadanki.
 • Odpowiadasz prosto: „tak” lub „nie”.
 • Mówisz krótko i konkretnie.
 • W razie czego możesz powtórzyć wcześniej wypowiedziane słowa.
 • Spokojnym tonem, bez emocji.
 • Na pytanie, co u Ciebie słychać, mówisz: „że wszystko ok”.
 • Nie podtrzymujesz rozmowy.
 • Jeśli musisz rozmawiać, wybierasz nudne, neutralne tematy. Takie, o których nie chce się za dużo mówić.
 • Ignorujesz zaczepki.
 • Nie dzielisz się niczym osobistym, nie mówisz o tym, co się u Ciebie dzieje, jakie masz kłopoty, przemyślenia, co Ci się udało.
 • Nie dajesz się wciągnąć w użalanie się nad jego losem. Mówisz „to przykre” i kończysz temat.
 • Gdy jesteście w większej grupie osób, siadasz w drugim końcu sali, by uniknąć konieczności rozmów.
 • Nie patrzysz na tą osobę i nie dajesz się sprowokować.

Dzięki temu nie zasilasz relacji. Unikasz kontaktu, a gdy do niego dochodzi ograniczasz go do minimum. Narcyz musi zrozumieć, że nie ma już nad Tobą władzy, że nie jest w stanie Cię wzburzyć, czy wywołać w Tobie jakichkolwiek emocji.

Bądź spokojna. Nie graj w te gry

Toksykiem nie zawsze jest partner, były partner, czasami jest nim siostra, mama, tata. Zerwanie z nimi relacji może być niemożliwe. I właśnie wtedy szczególnie ważne jest zachowanie spokoju i konsekwencji. Metoda szarego kamienia.

Nie daj się sprowokować. Toksyk próbuje Cię wciągnąć w kłótnie, odpuść sobie. Po co Ci to?

Karze Cię ciszą? I dobrze. Niech się nie odzywa. Ty też się nie odzywaj. Niech milczy. Przejdzie mu, to się odezwie. Nie błagaj o przebaczenie, nie dzwoń sama, nie płaszcz się. Nie graj w tę grę!

To trudne

Technika szarego kamienia jest trudna. Wymaga ogromnej dyscypliny, spokoju i tłumienia emocji. Nie każdy jest w stanie ją stosować. Mimo to, warto, bo jest bardzo skuteczna i pozwala uwolnić się od toksycznej relacji.

Jeśli musimy ją stosować, najlepiej robić to w przypadku sporadycznych kontaktów. Po spotkaniu potrzeba bowiem czasu, by dojść do siebie, zregenerować siły psychiczne. Stąd systematyczne sięganie po metodę szarego kamienia może być po prostu nie do przejścia. Dlatego zachowaj tą metodę do walki z osobami, z którymi spotykasz się rzadko.

 

 

11 KOMENTARZE

 1. Niestety technika szarego kamienia nie zawsze pomaga bo takie osoby to bardzo często psychopaci którzy nie odpuszczają prześladują , śledzą ,obserwują , stalkują a jak nie mogą dotrzeć do ciebie zaczynają uderzać do twoich znajomych i ich również zaczynają ich wciągać w swoje gierki i prześladować . Wtedy pozostaje zbierać wszelkie dowody i na policję !!!

 2. U mnie taka osoba jest matka. Lecz jesli odpowiadam tylko tak lub nie, to zaraz zaczyna histerie i awanture czemu sie tak zdawkowo odzywam, czy sie obrazilam itd…mowie, ze nie, to ta dalej drąży, a potem foch. Ja oczywiscie i tak w nerwach…

 3. Czasami człowiek omija szerokim łukiem toksyka, a ten i tak ciągnie się za Tobą jak gów.o. Knuje, podjudza, obgaduje Cię, podstawia nogę. Niestety trzeba stosować podobne metody by się od takiego odseparować. To wówczas toksyk czuje się ofiarą i buduje własną grupę wsparcia przeciwko nam. Znam to bardzo dobrze.

 4. Stosuję od dłuższego czasu .
  Nie obyło się bez komentarzy : że nagle się zmieniłam i zrobiłam dziwna .
  A ja po prostu jestem sobą , zmieniłam tylko metodę komunikowania się z toksycznymi osobami , z którymi zerwanie więzi jest niemożliw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj