Uderzył ją raz. Mówili, że raz wystarczy, że trzeba uciekać. Nie posłuchała. Potem był drugi raz. W okolicy dziesiątego przestała liczyć. Nie chciała się dobijać. Wolała żyć w nieświadomości, chociażby w zakresie liczb. Postanowiła się oszukiwać i ciągle powtarzała sobie, że on się zmieni. Zrozumie. Przecież to nie może trwać wiecznie.
Nigdy nie traktował jej poważnie. A jej tylko o to chodziło. Żeby ktoś ją dostrzegł i docenił. Żeby ją szanował. Uważała, że szacunek należy się każdemu – i nie – na szacunek wcale nie trzeba zasłużyć. Bo jest ważna. Taka, jaka jest. To teoria. Bo w praktyce ciągle męczyła ją myśl, czy toksyk może się zmienić? Właśnie wtedy, kiedy dowiedziała się, że on jest toksykiem i to, co jej robi na pewno nie jest normalne, właśnie wtedy prawdziwie zrozumiała, że na to nie zasłużyła. I to nie jej wina…., że on taki jest.
Skala problemów
Toksyk to popularne słowo. Tak bardzo, że coraz więcej osób nieśmiało lub z pewną siebie krnąbrnością twierdzi, że wszyscy jesteśmy toksykami. Zepsuci przez współczesny świat, nauczeni patrzeć tylko na siebie, rozpychać się łokciami i traktować ludzi z góry. Współczesny świat uczy toksycznych zachowań, bo to one się opłacają. Nie inne, ale te zepsute i niskie, że prawdę napisawszy niżej upaść się nie da.
Jak pępek tego zepsutego świat uważamy, że wszystko nam wolno. Niezależnie od płci. Nie zważamy na innych i ich potrzeby. Bo ci sławetni „inni” w naszym odczuciu powinni się dostosować. Do nas, rzecz jasna. Problem zatrucia naszych serc toksycznością jest powszechny i ogromny. Dotyczy tak wielu osób, że można się w tym wszystkim pogubić. Skala problemów jest wręcz dobijająca.
Toksyczne zachowania
Podobno należałoby mówić nie o toksykach, ale o toksycznych zachowaniach. Tak, żeby nikogo nie etykietować i nie przekreślać. Tylko, co z osobami, które toksycznymi zachowaniami są przesiąknięci i karmią się nimi na śniadanie, obiad i kolację? Sięgają po nie na bieżąco, niemal przez cały czas i traktują jak paliwo do działań? Zachowują się tak, jakby nie potrafili nic innego?
Czasami swoim zachowaniem wołają o uwagę. To akurat dla ich usprawiedliwienia. Jak skrzywdzone życiem zagubione duszyczki, nie potrafią inaczej. Innym razem chodzi im o to, żeby postawić na swoim. Tak po prostu. Bo postępują w ten sposób wystarczająco długo, by kompletnie zapomnieć, jak to jest zachowywać się inaczej.
Przykłady toksycznych zachowań
- nierozumienie słowa „nie”,
- ciągła próba naruszenia czyichś granic,
- uznawanie swojego zdania i stanowiska jako jedynego słusznego,
- narcyzm – nadmiernie wysokie poczucie własnej wartości,
- brak szacunku do czyjegoś czasu i czyichś granic,
- inicjowanie kłótni,
- wyśmiewanie czy bagatelizowanie pracy innych,
- pokazywanie (na różne sposoby), że druga osoba jest nieważna,
- krytyka,
- rozsiewanie plotek,
- drwienie, „nieśmieszne żarty”,
- nieuprzejmość,
- oschłość,
- zazdrość (często ukrywana),
- niska empatia,
- najczęściej brak umiejętności przepraszania czy przyznania się do winy,
- wykorzystywanie innych,
- manipulowanie,
- szantażowanie emocjonalne,
- izolowanie innych,
- wmawianie winy,
- próba zaniżenia samooceny innych osób,
- poczucie siły i przewagi,
- stylizowanie się na kogoś mądrzejszego i lepszego,
- uznawanie, że cel jest najważniejszy, nie środki,
- wykorzystywanie siły fizycznej,
- wymaganie całkowitego posłuszeństwa,
- wmawianie choroby psychicznej,
- próby mieszania drugiej osobie w głowie,
- brak odpowiedzialności za swoje czyny.
Jak szybko rozpoznać toksyczną osobę?
Toksyczna osoba jest trudna w identyfikacji. Zwłaszcza na początku relacji, ponieważ potrafi dobrze się maskować i grać. Jest miła, uprzejma, najczęściej sprawia wrażenie elokwentnej i inteligentnej. Niestety bardzo szybko pokazuje, co naprawdę myśli. Przede wszystkim ma niezwykle wybujałe ego. Uważa, że wie o świecie więcej od innych i może skutecznie innych kontrolować i ustawiać. Nie stroni od krytyki, nie uznaje też czyjegoś nie. Jest zdania, że może krytykować i wymuszać na innych postępowanie w z góry określony sposób.
Toksyczna osoba nie przyjmuje odmowy. Nawet czyjeś stanowcze „nie” odbiera jako „być może zmienię zdanie, jeśli dobrze się postarasz”. Znana jest z tego, że zadaje pytania, ale nie słucha odpowiedzi.
Jak szybko zdemaskować toksyczną osobę? To trudne, ale możliwe. Zwrócić naszą uwagę powinien „każdy ideał”, który co do zasady jest tylko staranną stylizacją. Nie ma idealnych ludzi. Po drugie zwróćmy uwagę na to, jak dana osoba mówi o innych, a także z jakiej rodziny się wywodzi. Zazwyczaj toksyczna osoba przychodzi na świat w toksycznych, zaburzonych rodzinach, gdzie cała masa problemów funkcjonuje od dekad i nikt nie daje sobie z nimi rady.
Czy toksyczna osoba może się zmienić?
Jak się zmienić? I jak pracować nad sobą? W jaki sposób zmienić swoje przyzwyczajenia? Postępować inaczej niż dotychczas? Wyjść ze swojej strefy komfortu? Zaryzykować? Nie jest to proste. Czasami po wielu próbach odbierane wręcz jako niemożliwe.
Nie dziwi zatem, że próba zmiany toksycznej osoby jest równie trudna, co niemożliwa. Bo im większe zaburzenie, tym mniejsze szanse na powrót do normalności. Niestety toksyczne osoby są aż przesiąknięte problemami, wyjście z negatywnych schematów to droga przez mękę. Jak życiowy detoks. Niemal nie ma szans, żeby poradzić sobie samodzielnie. Potrzebna jest długa, skomplikowana terapia, niestety bez gwarancji sukcesu.