Bycie szczęśliwą to decyzja! Tak mówią eksperci. To nie kwestia czynników zewnętrznych, czekania aż spełni się to, o czym marzymy. To stan umysłu, w który sami się wprowadzamy. Brzmi niedorzecznie? Takie są fakty! Nawet największe zawieruchy życiowe nie są w stanie nam zabrać szczęścia, o ile na to nie pozwolimy. To my decydujemy, jak zareagujemy na to, co nam się przydarza. Proste i trudne zarazem.
Naucz się szczęścia!
Szczęścia można się nauczyć. Można zaprosić je do swojego życia. To kwestia podejścia i pewnych nawyków. Nie musisz czekać aż spełnią się określone założenia. Możesz być szczęśliwa już teraz!
Szczęście oparte na wydarzeniach jest bowiem bardzo ulotne. Szczęście trzeba tworzyć. W swoich sercach.
To Twój wybór, jednak trudny co do zasady. Bo znaczenie mają nie tylko czynniki zewnętrzne, ale również nasze predyspozycje genetyczne. Niektórym zwyczajnie prościej być szczęśliwym. Jednak nawet dla tych, którym trudniej, istnieją pewne zasady, które osiąganie szczęścia ułatwiają.
Akceptacja wszystkich emocji
Chcesz być szczęśliwą? Musisz akceptować wszystkie emocje i je wyrażać! Jeśli zaprzeczasz smutkowi, złości, nie akceptujesz wstydu, urazy, rozczarowania, to blokujesz się również na miłość i spełnienie.
Nie możesz bać się emocji. To pierwszy z nawyków. Akceptacja wszystkiego, co pojawia się w Twoich myślach i umiejętność asertywnego ich wyrażania. To błędne założenie, że tłumiąc trudne emocje, poczujesz szczęście. Jest wprost na odwrót. Dopóki nie będziesz wyrażać trudnych emocji, nie zaznasz prawdziwego szczęścia.
Spotykanie się z ludźmi
Chcesz być szczęśliwa? Według ekspertów powinnaś przynajmniej raz w tygodniu spotykać się z bliskimi, rodziną, znajomymi w celach towarzyskich. Szczęśliwe osoby celebrują ważne chwile, budują relacje i mocno o nie dbają. Wielu nie ogranicza się do jednego spotkania w tygodniu, ale powtarza tego typu wyjścia aż 3 razy w tygodniu, wierząc, że wspólny spacer, krótka kawa mogą znacząco wpłynąć na ich motywację i zainspirować do potrzebnych zmian.
Relacje społeczne to jeden z najważniejszych czynników budujących szczęście.
Ważne rozmowy
Szczęśliwe osoby nie plotkują, nie obgadują. Nie zajmują się nadmiernie życiem innych. Mają inne rzeczy do zrobienia. I zwyczajnie szkoda im na to czasu. Wolą prowadzić inspirujące, głębokie rozmowy, które coś wnoszą do ich życia i coś w nim zmieniają. Budują więź emocjonalną. Nie ograniczają się tylko do zdawkowych rozmów o pogodzie i sprawach nieznaczących.
Uśmiechanie się
Nawyk szczęśliwych ludzi? Uśmiechanie się. Nawet wtedy, kiedy nie jest nam do śmiechu. Badania pokazują, że to banalnie proste. Podejdź do lustra, unieść kąciki ust, jak do uśmiechu, powiedz sobie coś miłego. I to wystarczy. Regularnie powtarzane ćwiczenie sprawi, że naprawdę poczujesz się lepiej!
Radość z chwil
Szczęśliwi ludzie wiedzą, jak ważne jest celebrowanie drobnych przyjemności, jak istotne jest, żeby cieszyć się z drobnych pięknych chwil. Nauczyli się uważności – czerpania przyjemności ze smaków,
zapachów, drobnych gestów.
Mają świadomość, że szczęścia nie daje posiadanie czegoś, doczekanie się momentu, gdy „w końcu”. Bo wtedy radość jest chwilowa, wkrótce wszystko wraca do stanu wyjściowego. Nawet wielka wygrana cieszy przez chwilę. I potwierdzają to badania! Dlatego bycia szczęśliwą trzeba się po prostu nauczyć…
Rozwijanie się
Szczęśliwe osoby są ciekawe świata, uważne, lubią się rozwijać, skupiają się na swojej pasji. Mają taki obszar działań, który naprawdę ich wciąga. Zajmując się nim, nie liczą godzin…przepadają wprost.
Znajdują się w takim stanie, w którym nie liczy się absolutnie nic. Tylko to, co aktualnie zajmuje im myśli. I to jest szczęście w najczystszej postaci!
Sen
Do szczęścia potrzebny jest nam sen. Przynajmniej siedem godzin na dobę, zapewniający relaks i regenerację. Sen to coś tak priorytetowego, że nawet nie ma sensu się dłużej nad tym zastanawiać.
Niewyspanie to prosta droga do rozdrażnienia, niezadowolenia i braku kontroli nad rzeczywistością.
Udowodniono, że osoby szczęśliwsze śpią lepiej, mają lepszej jakości nocny wypoczynek.
Uprawianie sportu, kontakt z naturą
Korzystnie na nasze samopoczucie wpływa uprawianie sportu. Nie chodzi tylko o dbałość o sylwetkę, ale również o redukcję napięcia i osiąganie stanu relaksu. Sport odstresowuje nasze ciała i umysły. Wystarczy 10 minut dziennie, żeby doszło do uwolnienia neuroprzekaźnika, który działa wyciszająco, pozwalając kontrolować impulsy.
W połączeniu z kontaktem z naturą sport daje szczęście. Nic tak nie działa korzystnie na nasze samopoczucie, jak bycie w przyrodzie, podziwianie jej piękna i harmonizowanie się z nim.
Radzenie sobie z gorszymi chwilami
Nawyki szczęśliwych ludzi? Umiejętność zwalniania i odpuszczania w gorszych chwilach życia.
Szukanie rozwiązań, które pomagają wtedy przetrwać. Dla jednych będzie to joga, medytacja, ćwiczenia oddechowe, dla innych czytanie książek, słuchanie muzyki, pisanie dziennika, podróżowanie. Czasami sprawdza się umówienie na profesjonalny masaż, innym razem wyjście do lasu i wykrzyczenie swoich frustracji.
Pomaganie innym
To ciekawe, ale nasze szczęście budowane jest poprzez pomaganie innym. Nawet drobne gesty pozwalają na poprawę nastroju. Badania pokazują, że pomaganie innym najbardziej pomaga osobom pomagającym.
Sprawia, że wzrasta u nas poziom dopaminy, serotoniny i oksytocyny, hormonów, które mają wpływ na nasze dobre samopoczucie. My zyskujemy poczucie dumy i sprawstwa.
Sprawiamy, że sami o sobie myślimy lepiej. Bezinteresownie pomagając, sprawiamy, że nasze życie nabiera większego znaczenia, a my widzimy w tym wszystkim, co się dzieje głębszy cel.