To po tym poznasz psychopatę…

5

Problem z psychopatą jest taki, że to zazwyczaj szalenie inteligentna osoba. Cechują ją wyolbrzymione poczucie własnej wartości, bezwzględność, brak wyrzutów sumienia, ale jednocześnie też czar, umiejętność przekonywania innych, charyzma, nieustraszoność, niezależność i manipulacja. Dlatego tak naprawdę trudno się obronić przed psychopatą. Większość wpada w jego sidła, zauroczona elokwencją i aurą, którą wokół siebie roztacza. Jest tylko jedna rzecz, po której można go poznać. Jaka?

Psychopata lepiej rozpoznaje bezbronność innych osób

Psychopaci to nie tylko seryjni mordercy, oprawcy, osoby psychicznie i fizycznie niszczące bliskich. To również, o czym się zapomina, osoby, które cechy psychopatyczne wykorzystały na swoją korzyść w wykonywanych zawodach (bo ich poziom nie jest u nich tak wysoki). Odporność na lęk, niski poziom empatii, skłonność do ryzyka pomagają im w pracy żołnierza, biznesmena czy chirurga.

Istnieje jednak wyraźna granica między psychopatią funkcjonalną i dysfunkcjonalną. O tym, czy ktoś stanie się bezwzględnym psychopatą, czy po prostu trudnym człowiekiem decyduje natężenie cech, jakie u niego występują.

To, co ciekawe, a co udowodniono na podstawie licznych badań to fakt, że psychopata doskonale umie wyczuć bezbronność innych osób. Już na podstawie sposobu poruszania się najgroźniejsze typy psychopatów są w stanie wskazać jednostki, z którym będą miały mniejszy problem, by je…pokonać.

Psychopaci to wprawni obserwatorzy. I wybierają sobie ofiary według swojego klucza. Celują głównie w niepewne siebie, głodne miłości kobiety.

Nie ma wyrzutów sumienia

To, co odróżnia psychopatę od innych osób to całkowity brak wyrzutów sumienia i nieumiejętność odczuwania empatii. Psychopata jest bezwzględny, bo całkowicie nie interesuje go, co myślą o nim inni. Robi swoje, a resztę ma…gdzieś.

Z jednej strony bardzo dobra cecha, która może łączyć się z odwagą i siłą psychiczną, z drugiej, jeśli zostanie ona pokierowana w złą stronę, może stworzyć oprawcę bez sumienia…

Jedna rzecz, która wyróżnia każdego psychopatę

Życie z osobą o cechach psychopatycznych jest trudne. Nawet z tym, który funkcjonuje w społeczeństwie i nawet nie otarł się o świat przestępczy. Problemem jest zawsze niski poziom empatii, który bardzo utrudnia codzienną komunikację.

Najłatwiej byłoby zatem chronić się od psychopatów.

Problem w tym, że…

Eksperci na całym świecie podkreślają, że nie tak łatwo rozpoznać psychopatę. Potrzebny jest test osobowości i rozmowa z psychologiem. Zwykła obserwacja nie wystarczy. Jest jednak coś, co daje pewną wskazówkę.

A są to…oczy.

Psychopaci tworzą wokół siebie dość niecodzienną aurę (przez niektórych określaną jako gadzią). Mają nieprzeniknione spojrzenie. Jak pokazują badania, psychopaci mrugają rzadziej niż pozostałe osoby (Kevin Dutton “Mądrość psychopatów). To z uwagi na niski poziom lęku i wysoki pewności siebie, częste mruganie jest objawem – niepokoju. Psychopaci mają skoncentrowane, czujne spojrzenie, które prześwietla drugą osobę, wyszukując u niej oznak emocji, a także słabych stron…

Także i tym razem…oczy zwierciadłem duszy. Po oczach ich poznacie.

5 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj