10 zalet, które nabywamy wraz z wiekiem

5

Tradycyjnie rozumiana młodość ma mnóstwo zalet: gładka skóra (o ile nie cierpisz z powodu niedoskonałości), szybszy metabolizm, który pozwala jeść więcej i nie tyć. Więcej energii i szybsza regeneracja po nieprzespanej nocy, mniej dotkliwy kac. Można by wymieniać długo. Jakie zalety ma wiek dojrzały? Okazuje się, że całkiem sporo, a rzadko o tym się mówi.

Jesteś stabilna wewnętrznie

Nie przypominasz już chorągiewki, która porusza się jak jej wiatr nakaże. Trudniej Tobą manipulować czy szantażować Cię podłymi metodami. Jesteś stabilna wewnętrznie i to przynosi spokój, a jednocześnie siłę. Twój wewnętrzny kręgosłup moralny jest stabilny. Wiesz, kim jesteś i czego potrzebujesz.  Dostrzegasz już powagę stałych wartości i nie masz zamiaru z nich rezygnować, by zadowolić innych, czy komukolwiek udowodnić, ile jesteś warta.

 

Masz dystans

W obliczy trudnych sytuacji i dramatycznych wyborów umiesz się zdystansować. Rzadziej działasz pod wpływem impulsu, wiesz, że czas rozwiązuje wiele problemów. Dajesz go sobie odpowiednio wiele, by wszystko dobrze przemyśleć. W konsekwencji równie sporo go oszczędzasz na błędy, które mogłabyś popełnić, działając pod wpływem chwili.

Teraz wszelkie potknięcia nie są przypadkowe. Są zaplanowane i realizowane z dziką przyjemnością. A do wszelkich kryzysów podchodzisz z pozycji osoby, która już nieraz zwyciężyła w podobnych sytuacjach. Teraz też da sobie radę.

Chcesz mniej a zarazem więcej

Masz za sobą etap zachłyśnięcia pieniędzmi, pogoń za karierą, jesteś w miejscu, w którym doceniasz wszystkie dobra materialne, ale nie pozwalasz im sobą zawładnąć. Chcesz mniej i nie masz poczucia straty. Już wiesz, że nie musisz mieć wszystkiego i dobrze Ci z tym. Jednocześnie chcesz więcej: siebie, własnej satysfakcji, szczęścia i uczucia spełnienia i nie boisz się spełniać marzeń.

Doceniasz wagę intuicji

Wiesz już, że ten cichy głos, który przez lata Ci podpowiadał, jak żyć, nie jest tak mało logiczny, jak kiedyś Ci się wydawało. Warto posłuchać, co mówi i jeszcze raz rozważyć swoje położenie. Bo często rzeczywistość wygląda prościej, same sobie zbyt wiele utrudniamy…

Masz większe doświadczenie

Doświadczenie to ta wartość, której jako dwudziestolatki często nie doceniamy, a która w późniejszym wieku decyduje o naszej życiowej przewadze.

Gdy już wiesz, że wiele już było, a inne udało się przetrwać, mimo że sytuacja wydawała się beznadziejna, łatwiej Ci w spokoju podejść do każdej przeszkody rzucanej pod stopy. Umiesz bowiem wyciągnąć wnioski z każdej życiowej lekcji. Masz ich już na koncie całkiem sporo.

Jesteś uczciwsza

W stosunku do siebie i innych.

Gdy masz niespełna dwadzieścia lat, zanim powiesz, że facet nie spisał się, zadasz pytanie na forum, czy na pewno warto to robić, pogadasz z przyjaciółką, może nawet stworzysz listę za i przeciw. Z wiekiem masz większą szansę na bezpośredniość i jasne postawienie sprawy, które uważasz za bardziej fair w stosunku do siebie i innych osób. Nie analizujesz, czy uczciwość się w danym momencie opłaca. Wychodzisz z założenia, że jak nie ten, to inny, bo wiesz już, że naprawdę wartościowa osoba doceni szczerość i uczciwość. Nie ma sensu udawać…czy próbować zbyt mocno analizować tego, co się dzieje.

Widzisz interes całości

Z wiekiem zmienia się perspektywa. Nie widzisz tylko własnego czubka nosa, ale również potrzeby i interesy swojej rodziny. W połączeniu ze zdrowym egoizmem umiesz podejmować właściwsze decyzje: myśląc o innych, ale nie zapominając o sobie.

Umiesz wyjść poza chwilowy zysk

Rozumiesz różnicę między chwilową radością a szczęściem na lata. Nie jesteś już tak niecierpliwa jak kiedyś. Wiesz, że na wartościowe rzeczy warto poczekać, że chwilowy zysk nie jest cenniejszy od prawdziwych sukcesów, które przychodzą z czasem.

Doceniasz relacje międzyludzkie

Potrzeba czasu, by bardziej docenić otaczających Cię ludzi, odkrywając, kto tak naprawdę na to zasługuje. Z czasem staje się to naturalne, że w miejscu szybkiej kariery, drogiej biżuterii, ekskluzywnych torebek wybierasz wieczór z dobrymi przyjaciółmi czy weekend poza miastem z rodziną. Bardziej cenisz wartości niż rzeczy, które dzisiaj są, a jutro ich może już nie być.

Jesteś niezależna

A przynajmniej masz szansę nią być. Miałaś wystarczająco dużo czasu, by zbudować swoje poczucie własnej wartości na stabilnych fundamentach. Nie uwieszasz się na mężczyźnie, by zyskać poczucie bezpieczeństwa. Masz swoje życie, pasje, przyjaciół i rytuały. Facet może być fragmentem Twojej rzeczywistości, ale nie musi. Poradzisz sobie bez niego…

Oczywiście nie każda z nas dojrzewa wraz z wiekiem. Nie brakuje kobiet po 40. o mentalności nastolatki. Jednak większości z nas upływający czas służy, potrafimy bowiem go wykorzystać. I to jest bardzo dobra wiadomość.

5 KOMENTARZE

  1. Dobry tekst! Jeszcze jedno: dajesz ludziom prawo dokonywania własnych wyborów, nie narzucasz im swoich rozwiązań..wiesz, ze ludzie maja inne perspektywy, doświadczenia i oczekiwania a zatem różne potrzeby…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj