Co się zmienia po 40? Przełomy po czterdziestce

0

Życie cały czas się zmienia. Nie ma nic na zawsze. Nic nie jest stałe. To pogląd filozoficzny z kategorii „wszystko płynie” – „panta rhei”. Jest też inna myśl, wskazująca, że pewne przełomy są jak punkty na linii życia. To jak zakotwiczenia, do których wracamy. Takie, które trzymają nas i czynią nasze życie stabilnym i przynajmniej częściowo przewidywalnym. Sprawiają, że w końcu wiemy, kim jesteśmy i do czego dążymy. I często jednym z ważniejszych takich punktów są czterdzieste urodziny. Co się zmienia po 40? Okazuje się, że całkiem sporo….

Co się zmienia po 40?

Nasze podejście do życia

Chyba największa zmiana po 40 dotyczy naszego podejścia do życia. Tu naprawdę sporo się dzieje. Jest ona jak przełom, który przy odrobinie szczęścia potrafi naprawdę sporo zmienić.
W jednym słowie – dojrzewamy. Zaczynamy spoglądać na świat inaczej niż dotychczas. Wiele z nas odrzuca fałsz, ściemę, która dotąd nas pochłaniała. Przestajemy grać w coś, co zostało nam narzucone.

Spoglądamy prawdzie w twarz. I dowiadujemy się całą mocą, że nie ma już czasu do stracenia.

 1. Nie chcemy żyć tak, jak mówią nam, że trzeba.
 2. Pragniemy być szczere same ze sobą.
 3. Odrzucamy balast oczekiwania innych.
 4. Wybieramy wolność.
 5. Chcemy żyć świadomiej niż kiedykolwiek wcześniej.
 6. Uczymy się asertywnie odmawiać.
 7. Dbać o siebie.
 8. Odrzucamy pozory.
 9. Nie boimy się bronić swoich racji.
 10. I milczeć, gdy wiemy, że rozmowa to byłaby strata czasu i energii.

Koniec z marnowaniem życia

Wiele kobiet zauważa również, że po 40 odrzuca z całą mocą to, co im nie służy. Są zdeterminowane, żeby nie marnować życia.

Odważnie stawiają kroki, których wcześniej się obawiały.

 • Kończą niesatysfakcjonujące relacje.
 • Zmieniają pracę, której nie znoszą.
 • Znajdują czas na hobby i pasje.
 • Biorą się za siebie – włączają aktywność fizyczną do siedzącej codzienności.
 • Decydują się na podróże, o których zawsze marzyły.
 • Przeprowadzają się do miejsca, gdzie zawsze chciały mieszkać.
 • Odhaczają cele na zwariowanej liście zadań do zrobienia.
 • Otwierają się na ludzi i spotkania z nimi.

Co zmienia się po 40? Wygląd

Choć na większości stron internetowych przeczytamy, że po 40 następuje szybkie starzenie organizmu, pojawiają się zmarszczki, spada elastyczność skóry, występują bruzdy, zmieniają się rysy twarzy na skutek spadku poziomu mięśni, to doświadczenie wielu kobiet przeczy temu, że po 40 wygląda się gorzej.

Wbrew wszystkiemu wiele z nas wygląda lepiej. I czuje się wyśmienicie! Nie dlatego, że nie mamy zmarszczek, cellulitu, czy czasami nadmiernych kilogramów. Mamy to wszystko, ale zupełnie przestajemy się tym przejmować. Nasza radość życia rośnie, a to ma bezpośredni wpływ na nasz wygląd.

Prezentujemy się lepiej.

Wiele kobiet uważa, że po czterdziestce wygląda lepiej niż po dwudziestce. I zdjęcia to potwierdzają! Już nie eksperymentujemy na ślepo, nie zakładamy czegoś, co nam nie pasuje. Znamy swoje atuty i słabsze strony. Umiemy wyeksponować to, co najpiękniejsze. Mamy wprawę i…nie da się ukryć również większe pieniądze, by dobrze wyglądać i zadbać o siebie najlepiej jak potrafimy.

Co się zmienia po 40? Zdrowie

Niestety to ta niezbyt miła informacja. Po 40 wiele osób mówi, że zaczyna się sypać.

Oczywiście nie jest to proces powszechny, dużo zależy od naszych indywidualnych predyspozycji i życiowej historii, jednak prawda jest taka, że nasze wcześniejsze zaniedbania mogą w tym czasie odbijać się czkawką.

Niezdrowy styl życia może właśnie teraz powodować dyskomfort i …zbierać żniwo. Podobnie jak predyspozycje genetyczne. Również one mogą powodować, że właśnie po 40 zaczniemy chorować.

Odzywać może się kręgosłup, który zacznie boleć bardziej niż dotychczas. Możemy odczuwać strzykanie w kościach. Czasami zaczynamy narzekać na brak energii, zwłaszcza po zawalonej nocy, czy zbyt intensywnym dniu w pracy.

Niektóre kobiety narzekają na trudne sny, sprawiające, że nocny odpoczynek jest nie taki, jak dotychczas.

Samo zasypianie może sprawiać problem, czego nie doświadczało się wcześniej.
Niestety są też groźniejsze w skutkach problemy – rośnie ryzyko nadciśnienia, choroby zwyrodnieniowej stawów, miażdżycy oraz chorób nowotworowych. Wiele kobiet właśnie po 40 odczuwa problemy wynikające z pracy tarczycy.

Co zmienia się po 40? Zależy od Twojego podejścia

Czterdziestka ma moc. Wiele się dzieje i równie sporo zmienia. Można popaść w marazm, uważać, że zbyt wiele za nami. Można też otworzyć się na to, co przyniesie los. I z entuzjazmem czekać na ciekawe niespodzianki dnia następnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj