Czy jesteś w stanie zmienić świat?

1

Mówimy świat jest niesprawiedliwy. Wygrywają ci, którzy potrafią rozpychać się łokciami. Docenia się nie kompetencję, ale głośny rechot. Im bardziej kolorowo, wyzywająco, tym lepiej. Forma przykrywa treść. Cicha i skromna prawda właściwie nikogo nie interesuje. Zbyt często nagradza się wrednych i fałszywych. Za mało docenia się tych, którzy próbują być fair. Oni odpadają w przedbiegach. I to wiemy.
Czy jesteśmy w stanie jednak coś z tym zrobić? Czy ja czy Ty jesteśmy w stanie zmienić świat?

Czy jesteś w stanie zmienić świat?

Świata nie zbawisz

Mówią, że świata nie zbawisz. Zwłaszcza wtedy, kiedy za bardzo się nakręcasz i uważasz, że Twoja odpowiedzialność jest znacznie większa niż jest w rzeczywistości. To ma działać jak forma pobudki, wytrzeźwienia ze snu idealisty, który uważa, że wszystko jest możliwe. No niestety. Nie jest.

Prawda jest taka, że świat ma to do siebie, że zamieszkują go różni ludzie. Odpowiedzialni, prawi i chciwy, żądni zemsty. Jedni są ok, inni nie. I choćbyś stawała na rzęsach nie zmienisz tych, co wybrali czarną stronę mocy. No niestety nie.

Nie zmienisz też tych, których kochasz. Twoja miłość to dużo, ale za mało, żeby kogoś zmienić.

Myśl o sobie i najbliższych

Czy da się zmienić świat, skoro nie da się zmienić innych? Tak. I to jest dobra wiadomość.

Swoją postawą można ludzi inspirować, motywować do zmiany. Słowami można wspierać, empatią dawać miejsce do czynienia dobra i do poprawy. Zawsze zamiast krytykowania, można okazać zrozumienie. Czasami to wystarczy, by druga osoba spojrzała na siebie życzliwie i miała siły do odmienienia swojego losu.

Pracując nad swoimi emocjami, można wiele zmienić. Przede wszystkim można wychować świadomych siebie ludzi, silnych i mających odwagę żyć dobrze. Rozumiejących, że ci, którzy krzywdzą innych nie są szczęśliwi. Mają ogromny problem sami ze sobą. Można zerwać z negatywnymi przyzwyczajeniami z przeszłości. Można przepracować błędy rodziców i ich nie popełniać w stosunku do własnych dzieci.

Mimo że człowiek tak bardzo jest na nie skazany. Można z tym zerwać! I żyć inaczej!

Być szczęśliwym

Można zadbać o swoje szczęście.
Osoby zadowolone z życia skupiają się na sobie i na najbliższych. Nie mają czasu ani ochoty, żeby podkładać innym nogi. Patrzą na świat z optymizmem. I emanują taką samą barwą – ciepłą i uspokajającą. Gdy na nich spojrzysz, widzisz ich wewnętrzny spokój. Ich oczy mają głębie, są niepowtarzalne, szczere. Zmieniają Ciebie. Czasami niczym piorun z jasnego nieba, innym razem powoli i cierpliwie. Dzień po dniu dając cierpliwość, akceptację, potrafią zmienić również Twój pogląd na siebie.

A w myśl zasady, że osoby akceptujące siebie – bardziej lubią świat, nagle okazuje się, że czasami prosty gest potrafi wszystko zmienić.

Czy jesteś w stanie zmienić świat?

Jako jednostka niewiele możemy. Jednak czy na pewno?
Gdy się temu przyjrzeć, nagle okazuje się, że mamy mnóstwo możliwości.

  • Zmieniając siebie, zmieniamy świat.
  • Wychowując mądrze dzieci, zmieniamy świat.
  • Inspirując innych, zmieniamy swój mały świat.
  • Niosąc wsparcie i nadzieję, również.
  • Wysyłając w świat mądrość, zmieniamy świat.
  • Nie poddając się ślepo głupiej modzie, również.

Nie zmienimy świata, pstrykając w palce. Żadne tam prośby, ani groźby. Zmienimy go swoją postawą i mądrymi wyborami. Możemy wiele, dzięki inspirowaniu ludzi, wspieraniu ich, pokazywaniu im lepszej drogi. To naprawdę ma sens. Choć może wydawać nam się, że nie, to prawda jest taka, że jako pozytywne osoby możemy zmienić świat. Nawet jeśli miałby być to nasz mały świat – lokalny, w zasięgu wzroku.

Nawet wtedy – warto! Naprawdę warto!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj