Dojrzała dusza to Ty? Oto Twoje mocne i słabe strony

3

Można mieć młodą lub dojrzałą duszę. O tej pierwszej już było, tutaj, zachęcam do lektury. O dojrzałej duszy będzie tym razem.

Gdy masz dojrzałą duszę, to jesteś bardziej świadoma i doświadczona niż Twoi rówieśnicy. Widzisz więcej i szybciej kojarzysz fakty. Nie tak łatwo Cię oszukać. Jesteś wrażliwa, ale jednocześnie rozsądna. Pewnie kroczysz przez życie. Twoja dusza jest starsza niż Twoje ciało. Zresztą tak było zawsze, od wczesnych lat byłaś rozsądniejsza niż rówieśnicy.

Dojrzała dusza. Gdy byłaś dzieckiem…

Już od dziecka wydajesz się bardziej dojrzała niż to na wskazuje wiek. Interesujesz się “poważniejszymi” tematami niż rówieśnicy. Najlepiej dogadujesz się ze starszymi.

Rodzice Twoich koleżanek bez problemu zgadzają się na wspólne wyjścia z Tobą. Wiedzą, że Tobie można zaufać. Podobne podejście mają rodzice, którzy nierzadko dają Ci zadanie – pilnowanie młodszego, rozbrykanego rodzeństwa. Ba, gdyby tylko młodszego, często i gęsto musisz pilnować także starszego brata czy siostry. Dlaczego?

dojrzała dusza

Bo na Tobie można polegać. Po prostu.

Nie kłamiesz, nie oszukujesz, a przynajmniej gdy to robisz, to tak doskonale, że nie sposób złapać Cię na kłamstwie.

Lubisz czytać książki, także te przeznaczone dla starszych dzieci. Nie sprawiasz większego problemu. Dorośli Cię lubią i stawiają za wzór do naśladowania.

Masz w sobie mnóstwo empatii

Umiesz się wczuć w drugą osobę. Wiesz doskonale, co należy kiedy powiedzieć, jak zareagować. Dlatego wzbudzasz zaufanie wśród ludzi.

Z chęcią zagadują Cię starsze osoby, prosząc o pomoc. Szukają wsparcia u Ciebie także młodsze dzieci. Wiedzą, że się nimi odpowiednio zajmiesz. Poznają się na Tobie także zwierzęta, które są w stosunku do Ciebie ufne i oddane.

Wszystko dlatego, że umiesz wyjść poza własne potrzeby i spojrzeć na rzeczywistość szerzej, dostrzegając, czego potrzeba innym. Patrzenie na czubek własnego nosa to nie jest Twoje ulubione zadanie…

Stabilne relacje

Jako dojrzała dorosła dusza nie masz problemu, by dogadać się z innymi osobami, także dużo starszymi.

Jesteś otwarta i towarzyska, choć często nieufna. Nie otwierasz się przed innymi od razu. Gdy jednak już kogoś poznasz, tworzysz stabilne relacje. Najczęściej można na Tobie polegać, doceniasz to, co masz. Ludzie lubią z Tobą rozmawiać, bo potrafisz rozmawiać i doradzić.

Jesteś prawdziwą przyjaciółką, najlepszą siostrą, koleżanką w pracy…

W czym problem?

Czy dojrzała dusza jest idealna?

Niestety nie do końca. Ma także pod górkę. Czasami nie umie wyluzować, zdecydować się na głupoty, postawić na spontan, nieodpowiedzialność. Lubi mieć wszystko zaplanowane i pod kontrolą. To czyni jej życie spokojniejszym i łatwiejszym, ale niestety nie zawsze ciekawszym…

Jednak dojrzałą duszą się po prostu jest. Nie sposób tego zmienić.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj