Mimo że żyjemy w bardzo wygodnych czasach i wszystko, co chcemy, możemy łatwo kupić w sklepie, to nadal istnieją dobra, o które należy zabiegać…własnymi rękami. Tak jest chociażby z pokrzywą, którą warto zbierać samodzielnie. Po co? Bo pokrzywa ma świetny skład, a jej stosowanie kryje mnóstwo korzyści, a do tego jest smaczna! Na przykład jako zupa krem z pokrzywy…
Jak i kiedy zbierać pokrzywę?
Zbierając pokrzywę, wybieramy szczyty roślin, czyli 2-5 listków znajdujących się na górze rośliny. To właśnie ta część pokrzywy jest najbardziej wartościowa. Idealnym miesiącem do zbierania pokrzywy jest maj, później roślina kwitnie i traci swoje cenne właściwości.
Pokrzywę należy zbierać z dala od miasta, ulic, spalin. Wybieramy miejsca, gdzie roślina ma szansę rosnąć w dobrych warunkach. Sprawdzi się łąka, pola…Nieodpowiednie są z kolei rowy tuż przy szlakach komunikacyjnych.
Pokrzywę zbieramy w grubych materiałowych rękawiczkach. Sprawdzą się także rękawice gumowe. Najlepiej zerwane rośliny wrzucać do wiklinowego koszyka, ewentualnie do większej foliowej torebki.
Wypróbuj, jak działa pokrzywa na włosy!
Po co zbierać pokrzywę?
- pokrzywa wzmacnia skórę, włosy i paznokcie,
- chroni przed nadmiernym wypadaniem włosów,
- pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi,
- reguluje poziom cukru we krwi,
- dostarcza mnóstwo witamin i składników odżywczych – żelaza, krzemu, wapnia, manganu, potasu, miedzi, witaminy C, B, K i A,
- oczyszcza układ trawienny,
- zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie,
- wzmacnia organizm i chroni przed chorobami.
Jak przygotować krem z pokrzywy?
Zebrana pokrzywa może posłużyć nam do wielu celów, na przykład do przygotowania naparu lub pysznej i pożywnej zupy.
Przepis na krem z pokrzywy jest bardzo prosty. Zebraną zawartość niewielkiej reklamówki opłukujemy pod bieżącą wodą, sparzamy wrzątkiem i dokładnie siekamy. W między czasie kroimy cebulę i smażymy aż się zeszkli, zalewamy wywarem rosołowym, dodajemy pokrzywę, pokrojone w kostkę dwa ziemniaki i jedną marchewkę. Gotujemy 10 minut, miksujemy. Możemy dodać jogurt do smaku.
Jemy z ulubionymi dodatkami: szynką parmeńską czy groszkiem ptysiowym.
Słyszałam dużo dobrego o zupie z pokrzyw, sama jeszcze się odważyłam ugotować 🙂
Tak, pokrzywa to cenny dar natury. Bardzo się cieszę, że ponownie wróciła do łask. 😊
Dziś na spacerze to mój mąż jadł ją prosto z pola, co te zioła dziś robią z ludzi 🙂 gębę sobie poparzył ale jadł bo zdrowa mówi do mnie 🙂 🙂
😀