Asertywność to często coś więcej niż myślisz

0

Asertywność. Słowo klucz. Otwierające różne drzwi. Przede wszystkim te prowadzące do świadomego, spokojniejszego, pełnego godności życia. Co asertywność oznacza w praktyce? Dlaczego często więcej niż po prostu umiejętność mówienia „nie”?

Asertywność

Asertywność to nie tylko mówienie „nie”

Wiele osób kojarzy asertywność jedynie z umiejętnością mówienia „nie”. A to nie tak. Asertywność to nie tylko gotowość do odmawiania innym. To również umiejętność mówienia sobie „tak”. Tak, zasługuję na to. Tak, mam prawo żyć wygodnie, jestem tego warta, przyjmę tę propozycję, dam sobie radę. Nie otrzymałam jej przez przypadek, ale dlatego, że jestem właściwą osobą na właściwym miejscu.
Asertywność to coś więcej niż nam się wydaje.

Asertywność to droga

Nauka asertywności to droga. Byle nie przez mękę. Jednak często właśnie tak. Nie umiemy być asertywne, dlatego wstydzimy się, boimy się, wpadamy wręcz w panikę. Nie umiemy powiedzieć nie, jasno postawić granic. Boimy się, że zostanie źle zrozumiane, że ktoś się obrazi, przestanie do nas odzywać.

Snujemy czarne wizje, itd.

Zanim sobie to poukładamy, mija czas. Jest on potrzebny, byśmy mogły dojrzeć… Musimy bowiem w asertywności się zadomowić. Ćwiczyć ją, trenować. Po to, by docelowo trafić na właściwą drogę, którą jest naszą drogą życia.

Asertywność pozwala nam bowiem odnaleźć sens życia. Umożliwia skoncentrowanie się na celu, który jest dla nas ważny. To dzięki niej masz odwagę oddać się temu, co jest dla ciebie istotne oraz odrzucić te aspekty, które cię ograniczają i nie wnoszą niczego wartościowego.

Odnaleźć siebie

Asertywność pozwala odnaleźć siebie. Niestety większość z nas jest tylko pod pewnymi względami taka, jaka mogłaby być. Asertywność pozwala odnaleźć prawdziwe pragnienia i znaleźć energię do realizacji marzeń.

Być wierną sobie

Asertywność oznacza również bycie wierną sobie. To zdecydowanie większa swoboda w podejmowaniu decyzji, łatwość, która zdejmuje nam z ramion ogromny ciężar.

Być szczerą

Asertywność pomaga również w szczerości. Zwłaszcza w szczerości z samą sobą. Pozwala spojrzeć z boku i ocenić, co naprawdę jest ważne, a co niekoniecznie. Umożliwia refleksję dotyczącą tego, co chcesz zmienić w swoim życiu, nad czym pracować, a co uznać za swój sukces.

Budować poczucie własnej wartości

Jest też inna, trudna do przecenienia korzyść, kryjąca się za asertywnością. Mianowicie budowanie własnej wartości. Odpowiedz na pytanie, tak uczciwie, szczerze. Czy wierzysz w siebie w takim stopniu, jak powinnaś?

Czy umiesz siebie docenić?

A może zbyt często uważasz, że jesteś niewiele warta. Z czego to wynika? Asertywność pomaga w budowaniu zdrowego poczucia wartości.

Dbanie o siebie

Asertywność jest zaletą o bardzo wielu korzyściach. Pomaga dbać o siebie. Dzięki niej same zaczynamy troszczyć się o siebie, nie oczekujemy, że ktoś zrobi to za nas.

Wybieramy dla siebie to, co dobre. Szukamy zajęcia, które pomaga nam osiągnąć spokój i spełnienie. Dążymy do znalezienia dobrze płatnej pracy. Nie odmawiamy sobie czasu na odpoczynek i zabawę. Znajdujemy wolne chwile, żeby się bawić i korzystać z życia, a także rozwijać się i zdobywać nowe kompetencje.

Inni to widzą

Tego nie da się oszukać. Ludzie asertywni znacznie różnią się od osób nieasertywnych. Od razu widać, że dbają o siebie, są bardziej zadowoleni z życia i wyróżniają się wyższą pewnością siebie. Nie dają sobie robić krzywdy. Opuszczają miejsca, w których źle się czują. Nie pozwalają na to, by ktoś ich krzywdził.

Osoby asertywne darzą się prawdziwą miłością. Podejmują decyzje, które mają dobry wpływ na ich życie. Dzięki temu są szczęśliwsi i spełnieni.

Asertywność nie jest prosta. Jednak opłaca się jej uczyć. Bo ona naprawdę wiele zmienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj